4. SKRÅKISTA, 1700-tal, valnöt

Rektangulärt lock med nyckelhål under fack. Riklig dekor av intarsia i form av korsade mönster, stjärnor och skråmärke. Daterad 1772. På sidorna handtag. Spiralsvarvad benställning. Slitage, senare benställning.
Höjd 78, 57x39.5 cm.

Varunr 1757917

26 Augusti 2012

Klubbslag24.00 SEK25.00 SEK26.00 SEK27.00 SEK28.00 SEK 6.600 SEK12.00 SEK13.00 SEK14.00 SEK15.00 SEK16.00 SEK17.00 SEK

6.200 SEK2012-08-26 11:47
6.000 SEK2012-08-26 11:31
5.000 SEK2012-08-22 21:53
4.600 SEK2012-08-22 21:08
4.000 SEK Startpris

Stadsauktion #58 - www.isolna.se, Söndag den 26 augusti klockan 12.00, Solna, Stockholm

Fredag (24/8) klockan 11-16 Lördag (25/8) klockan 11-15 Söndag (26/8) klockan 10-12

Ropa in höstsäsongen med oss i Solna. Mängder av trevliga föremål finns ute till försäljning.
Varmt välkomna!

Köpprovision 20% Ink.moms
Slagavgift 45 SEK Ink.moms

Du kan betala med kort eller kontanter på plats.