2013-08-25 Stadsauktion
34
1274
Samtliga utrop
34
83
21
244
Fiskeredskap
56
126
41
132
104
216
13
24
Partier
110
16
42
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
37.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
850 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
38.
Fiollåda, allmoge, daterad 1826
51.
Psalmbokshylla, allmoge, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
52.
Knotskål med pip, daterad 1823
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
89.
Bjällerkrans, 18/1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
900 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
209.
Vattenflaska, allmoge, Hälsningland, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
343.
Bockbord, barnstorlek, allmoge, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
362.
Vagga, allmoge, daterad 1786
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
501.
Pallar 2st, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
375 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
516.
Pall, allmoge, daterat 1869
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
175 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
518.
Smörkärna med stamp, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
225 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
524.
Pipstånka, allmoge, daterad 1830
20 00 SEK
21 00 SEK
325 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
543.
Allmoge 4 delar
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
275 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
575.
Svarvskålar på fot 4st, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
591.
Märktavla, daterad 1847
21 00 SEK
22 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
665.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
688.
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
425 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
699.
Stånka, allmoge, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
250 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
745.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
325 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
843.
Allmoge 3 delar
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
425 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
904.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
175 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
928.
Tråg 2st, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
375 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
948.
Allmoge, 2 delar, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
954.
Kontar 2st, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
175 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
959.
Stol, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
650 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
980.
Laggad tunna, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
981.
Allmoge 2 delar, 1800-ta
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
125 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1006.
Klädhängare 4st, allmoge, bl.a. 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
650 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1043.
Parti 4 delar, bl.a. 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
250 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1044.
Pallar 2st, allmoge, bl.a. 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1045.
Parti 3 delar
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
175 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1116.
Svepask med lock, allmoge, Norge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
350 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1187.
Parti 3 delar, bl.a. 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
175 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1202.
Lådor till lådfack, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
225 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK