2016-04-24 Månadsauktion
74
1963
Samtliga utrop
74
116
21
395
165
114
74
179
12
190
239
19
211
14
126
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
6.
Nötknäppare, allmoge, 1800-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
10 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
12.
Bonadsmålning, Anders Pålsson, Södra Sverige, daterad 1809
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
14 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
13.
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
11 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
15.
30.
Träskuren häst, möjligen tillverkad av Jones Anna, Dalafloda, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
4 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
51.
Lokor ett par, omkring 1700-talets mitt
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
14 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
55.
Nålhus med kniv och slida, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
7 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
66.
Nålhus, allmoge, daterat 1853
12 00 SEK
13 00 SEK
1 700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
88.
Stånka, allmoge, Dalarna, daterad 1860
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
198.
Svarvskål, allmoge, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
550 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
250.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
261.
Skålar 2st, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
263.
Skedholk, allmoge, daterad 1842
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
271.
Svarvskål på fot, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
303.
Kryddbesman 3st, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
328.
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
1 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
342.
Knotskål, allmoge, daterad 1749
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
392.
Skål, allmoge, daterad 1874
9 00 SEK
10 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
397.
Skål, allmoge, daterad 1861
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
398.
Ostform, allmoge, daterad 1694
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
850 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
462.
Ränna, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
581.
Pall, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
698.
Stop, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
699.
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
702.
Stånka, allmoge, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
704.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
250 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
847.
Ostformar 3st, allmoge, 17/1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
862.
Parti dagsverksstickor, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
874.
Mortel med stöt, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
450 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
890.
Laggad tunna med tapp, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
898.
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
150 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
900.
Svepask, allmoge, daterad 1803
5 00 SEK
6 00 SEK
650 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
904.
Fiskredskap, allmoge, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
150 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
918.
Knotskål, allmoge, daterad 1764
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
700 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
955.
Låda med skjutlock, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
960.
Hylla, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
250 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
964.
Väskspänne, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1057.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1058.
Laggad butt, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
350 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1059.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
350 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1114.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
150 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1115.
Skäktknivar 3st, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1122.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
150 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1140.
Fiskepuls, 18/1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
250 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1192.
Skrin med lock, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
450 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1196.
Skrin med lock, allmoge, 17/1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1202.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1204.
Träskuren och bemålad båt, 18/1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK