2017-01-29 Månadsauktion
63
1368
Samtliga utrop
63
97
17
285
115
123
42
91
12
47
179
15
183
13
73
11
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
73.
Trähäst, allmoge, troligen Hälsingland, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
6 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
96.
Dalahäst, 1900-talets början
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
152.
Vattenflaska, allmoge, daterad 1847
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
191.
Knotskål, allmoge, daterad 1845
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
250.
Kagge, allmoge, daterad 6/3 1867
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
251.
Vattenflaska, allmoge, daterad 1807 samt 1867
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
261.
Korg med handtag, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
343.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
750 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
350.
Stånka, allmoge, Dalarna, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
353.
Tavlett, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
385.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
750 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
593.
Fäbostege, allmoge, 17/1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
605.
Ostform, allmoge, daterad 1785
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
612.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
697.
Sovelfat, allmoge, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
753.
Dalatupp, 1900-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
350 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
756.
Mangelbräde, allmoge, daterat 1683
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
784.
Näverjolle, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
788.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
950 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
790.
Barnpottstol, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
791.
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
862.
Svarvskålar 4st, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
1 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
863.
Tallrik samt djup tallrik, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
1 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
864.
Skålar 3st, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
879.
Lykta, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
885.
Skålar 4st, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
950 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
887.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
910.
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
1 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
941.
Svarvskålar 5st, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
950 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
943.
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
750 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
992.
Skålar 2st, allmoge, bl.a. daterad 1866
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
994.
Smörkärna, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1020.
Glasögonfodral, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
750 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1029.
Lokor ett par, allmoge, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1034.
Laggade kärl på benställning, allmoge, 18/1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1089.
Sovelfat på fot, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
700 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1090.
Pall, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1109.
Tavlett, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1185.
Allmoge 2 delar
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
650 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1191.
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1202.
Pall, allmoge, daterat 1837
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1247.
Lekdocka, allmoge, daterad 1915
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
150 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1299.
Knivar 2st, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1313.
Pall, allmoge, daterad 1846
5 00 SEK
6 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1314.
Stånka, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
250 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1315.
Pallar 2st, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
550 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1412.
Skrin med lock, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
250 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1413.
Svepask, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
150 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK