2018-09-30 Månadsauktion
43
1816
Samtliga utrop
43
158
12
431
80
117
36
222
34
363
17
182
102
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
10.
Dalahäst, 18/1900-tal
40.
Dalahäst, Nisser, Nusnäs, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
66.
Kista, allmoge, Lima, daterad 1882
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
75.
Dalmålning, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
7 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
120.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
550 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
121.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
130.
Runstav, daterad 1706
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
160.
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
166.
Dalmålning, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
8 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
174.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
175.
Dopkasse, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
205.
Kalk, allmoge, Lima, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
244.
Knotskål, allmoge, daterad 1836
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
287.
Dalmålning, allmoge, daterat 1853
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
290.
Knotskål, allmoge, daterad 1747
10 00 SEK
11 00 SEK
900 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
345.
Vägghörnskåp, allmoge, Rättvik, Dalarna, daterat 1796
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
600.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
670.
Knotskålar 3st, allmoge, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
850 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
930.
Ostformar 2st, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1190.
Tråg 4st, allmoge, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1202.
Pallar 2st, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1270.
Allmoge 6 delar, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1300.
Vägghylla, allmoge-stil
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
150 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1559.
Kista, allmoge, daterad 1826
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1575.
Tråg, allmoge, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1629.
Färdskrin 2st, allmoge, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
450 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1649.
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1764.
Kälke, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1794.
Stora slevar 7st, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
250 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1799.
Kontar 3st, 1900-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1816.
Vävskyttel, allmoge, daterat 1739
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1833.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1837.
Laggade kärl 2st, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1872.
Klädkrokar 11st, 18/1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1876.
Barngunga, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
250 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1900.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
350 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1939.
Laggade tunnor 2st, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1948.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1957.
Allmoge 2 delar
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1969.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1973.
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2008.
Parti allmogeföremål, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
250 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2031.
Parti allmogeföremål, m.m. mestadels 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
1 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK