2020-04-05 Månadsauktion
39
1794
Samtliga utrop
66
Antikviteter
39
157
42
437
117
106
49
Kläder, väskor & Accessoarer
163
16
290
17
199
72
11
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
25.
Skulptur, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
15 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
32.
Spegel, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
4 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
59.
Dalahäst, omkring år 1900
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
75.
Dalahäst, omkring år 1900
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
3 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
86.
Knotskål med hänkel, allmoge, daterad 1812/1838
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
850 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
91.
Dalahäst, 1800-tal
165.
Svarvad burk med lock, allmoge, Hälsingland, daterad 1834
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
170.
Laggad butt med lock, allmoge, daterad 1821
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
450 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
182.
Pulpetskrin, allmoge, Ljusdal, Hälsingland, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
195.
Supkopp, allmoge, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
205.
Supkopp, allmoge, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
208.
Glasögon med fodral, allmoge, 17/1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
230.
Supkopp med hänkel, allmoge, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
850 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
232.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
273.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1842
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
480.
Psalmbokshylla, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
515.
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
950 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
614.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
635.
Träskuren fågel, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
450 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
673.
Äggkopp, allmoge, 1900-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
950 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
695.
Redskapshållare, allmoge, daterad 1836
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
697.
Budkavle, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
722.
Svarvad skål på fot, allmoge, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
745.
Rakknivslåda, allmoge, daterad 1852
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
757.
Skål på fot, allmoge, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
789.
Glasögon med fodral, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
790.
Svepask med lock, daterad 1894
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
801.
Lekhäst, allmoge, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
815.
Kåsa med hänkel, allmoge, 17/1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
650 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1191.
Ölgås, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1201.
Kryddmortlar 4st, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1208.
Rotarbeten 3st, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1210.
Allmoge 8 delar, 17/1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
750 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1369.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2043.
Mangelbräde, allmoge, daterat 1782
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2144.
Klädhängare 3st, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2145.
Färdskrin 2st, 17/1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
750 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2156.
Parti metaller
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
550 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2228.
Allmoge 7 delar, mestadels 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK