2020-12-06 Månadsauktion
216
2422
Samtliga utrop
110
Antikviteter
110
216
32
469
129
175
81
24
Kläder, väskor & Accessoarer
253
36
331
47
245
35
115
13
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
25.
Takkljusstake i järnsmide, 1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
7 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
53.
Ljuskrona, så kallad "Bergsmanskrona"
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
7 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
69.
Kandelabrar ett par, nyrokoko, 1800-talets slut
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
76.
Ljuskrona, rokokostil, "Sturehov", IKEA:s 1700-tals serie
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
6 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
81.
Ljusampel, empirestil, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
93.
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
3 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
99.
Kandelabrar ett par, Gusum, no.7, 18/1900-tal
109.
Ljusstakar ett par, "Klöver", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
122.
Ljusstake, "Rosett", Pierre Forsell för Skultuna
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 900 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
125.
Ljuskrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
149.
Ljusstakar ett par, empirestil, Frankrike, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
154.
Vägglampor ett par, "Festival", Gert Nyström för Fagerhult Belysning
6 00 SEK
7 00 SEK
5 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
158.
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
161.
Golvlampa, Hans Bergström för Ateljé Lyktan, 1950-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
163.
Takkrona, barockstil, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
4 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
185.
Ljuskrona, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
4 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
188.
Taklykta, Louis XVI stil, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
202.
Bordslampa, funkis, Nordiska Kompaniet, 1940-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
6 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
210.
Ljusarmar ett par, barockstil, 1900-talets första del
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
214.
Ljuskrona, empirestil, 19/2000-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
3 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
228.
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 900 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
234.
Elljusstake, "Bukett", Luma
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
243.
Ljuskrona, empirestil, tidigt 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
3 800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
244.
Taklampa, Le Klint, Danmark, 2000-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
248.
Bordslampa, troligen Böhlmarks, tidigt 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
5 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
267.
Vägglampa, Edvard Hald för Orrefors, 1955-56
271.
Ljusstakar ett par, barock, England, 1700-talets första hälft
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
275.
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
314.
Stolar ett par, "TeVe", Alf Svensson för studio Ljungs Industrier, 1950-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
6 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
462.
Vägglampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
475.
Ljusstake, firma Svenskt Tenn
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
550 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
498.
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
511.
Taklampa, "Semi-pendel", Claus Bonderup och Thorsten Thorup
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
525.
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
1 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
533.
Bordslampa, rokokostil, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
350 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
558.
Vägglampor ett par, 1930/40-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
559.
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
593.
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
597.
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Lois Poulsen
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
600.
Ljuskrona, barockstil, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
650 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
613.
Takkrona, troligen Orrefors, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
3 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
663.
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
666.
Ljuskrona, barockstil, 1900-talets andra hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
674.
Taklampa, 1930/40-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
686.
Bordslampor ett par, Carl Fagerlund för Orrefors
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
710.
Bordslampa, Berndt Friberg för Gustavsberg studio
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
711.
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets senare del
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
725.
Golvlampor ett par, MAE, modell 55, 1950-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
...