2021-04-25 Månadsauktion
29
1832
Samtliga utrop
36
Antikviteter
29
118
17
433
95
134
72
36
Kläder, väskor & Accessoarer
196
36
294
48
174
26
76
11
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
37.
Skrin, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
7 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
80.
Knotskål, allmoge, daterad 1781
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
89.
Väggmålning, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
23 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
151.
Knotskål, allmoge, daterad 1668
24 00 SEK
25 00 SEK
4 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
166.
Korg med handtag, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
900 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
173.
Knotskål med handtag, allmoge, 16/1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
4 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
233.
Kåsa, allmoge, daterad 1847
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
282.
Träskuren fågel, 1900-talets första del
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
295.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1855
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
344.
Dörr, allmoge, Dalarna, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
14 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
648.
Tallrikar 6st, allmoge, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
735.
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1110.
Laggat stop, allmoge, daterad 28/8 1901
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1126.
Dalahästar 2st
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
650 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1150.
Allmoge 3 delar, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1185.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1404.
Mangelbräde med kavel, daterad 1778
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1534.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1615.
Allmoge 4 delar
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1715.
Brödstänger 3st, allmoge, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1719.
Allmoge 2 delar
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1833.
Tavlett, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1907.
Bakspadar 3st, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1931.
Parti allmogeföremål
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2021.
Trågställ 2st, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
900 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2041.
Allmoge 6 delar, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2073.
Skåpdörrar ett par, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
350 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2122.
Stora tråg 2st, 18/1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2288.
Skåpdörr, 1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK