2021-10-24 Månadsauktion
171
1826
Samtliga utrop
28
Antikviteter
38
171
18
389
64
139
58
26
Kläder, väskor & Accessoarer
163
20
405
20
190
10
81
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
25.
Ljusstake, "Rosett", Pierre Forsell för Skultuna
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
26.
Ljusstakar ett par, "Rosett", Pierre Forsell för Skultuna
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
44.
Golvlampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
4 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
70.
Ljusstake, Louis XV stil, Frankrike, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
7 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
72.
Golvlampor ett par, Bergbom, modell G31, 1950-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
9 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
96.
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, modell T835
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
104.
Vägglampor ett par, Gunnar Asplund för ASEA, 1950-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
9 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
113.
Bordslampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
950 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
128.
Taklykta, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
147.
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
150.
Golvlampa, Hans Agne Jakobsson, modell G-45
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
155.
Vägglampa, Le Klint, Danmark, 1900-talets andra hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
159.
Takkrona, rokokostil, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
167.
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
177.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
178.
Taklykta, gustaviansk stil, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
5 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
181.
Golvlampor ett par, "Vice Versa", ASEA, E1788, tillskrivna Carl Auböck, omkring 1900-talets mitt
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
9 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
188.
Ljuskrona, Erik Höglund för Boda
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
5 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
212.
Golvlampa, troligen Möllers armatur, Eskilstuna. 1950-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
215.
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björk
256.
Bordsfotogenlampa, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
2 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
266.
Lykta, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
269.
Ljusstakar ett par, Louis XV, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
275.
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
292.
Bordslampa, Olle Alberius för Orrefors
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
294.
Taklampa, jugend, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
5 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
520.
Ljusstakar ett par, jugend, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
2 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
525.
Bordslampor ett par, Falkenbergs Belysning, 1900-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
850 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
526.
Bordslampa, ASEA, E1267, omkring 1900-talets mitt
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
554.
Vägglampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
750 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
556.
Golvlampampa, STA, Stilarmatur, Tranås. 1950-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
950 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
563.
Taklampa, 1900-talets andra hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
586.
Ljusstakar ett par, Skultuna
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 900 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
626.
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
635.
Ljuskrona, empirestil, 19/2000-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
652.
Golvlampa, Luco, modell 2606, 1950-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
680.
Ljusstakar 3st, bl.a. "Liljan", Ivar Åhlenius Björk
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
750 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
695.
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
350 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
715.
Ljusstakar 2st, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
950 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
722.
Bordslampa, Electroscandia, typ PBL 260, 1940-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
725.
Ljuskrona, 1900-talets första del
10 00 SEK
11 00 SEK
400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
771.
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
900 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
775.
Ljuskrona, Italien, 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
806.
Bordsfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
950 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
811.
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
815.
Bordslampa, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
828.
Bordslampa, Hanne Dreutler för Kosta
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
863.
Kandelaber, Skultuna
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK