My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Frimærkeauktion den 27. december 2021
DANMARK
16
KLASSISKE KVADRATER
636
All lots
563
DANMARK
16
KLASSISKE KVADRATER
9
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
55
TOFARVEDE
VÅBENTYPE
93
BOGTRYK
19
STÅLSTIK
12
TJENESTEFRIMÆRKER
SOLDATERFRIMÆRKER
15
PORTOMÆRKER
GEBYRMÆRKER
POSTFÆRGEMÆRKER
REKLAMEMÆRKER
26
HELSAGER
114
POSTHISTORIE
11
2. VERDENSKRIG
75
STEMPLER
96
POSTKORT
DANSK VESTINDIEN
POSTHISTORIE
19
SLESVIG-HOLSTEN
19
POSTHISTORIE
10
GRØNLAND
9
POSTFRIMÆRKER
POSTHISTORIE
FÆRØERNE
PROVISORISKE UDGAVER
DANSKE POSTFRIMÆRKER
SLESVIG PLEBISCIT
POSTHISTORIE
FINLAND
HELSAGER
NORGE
STEMPLER
22
EUROPA
BELGIEN
11
FRANKRIG
ITALIEN
PORTUGAL
SPANIEN
TYSKLAND
OVERSØ
SYDAMERIKA
12
SAMLINGER/KASSER
NORDEN
EUROPA
VERDEN
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
Shortest time left
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
Unsold
Lot No.
2.
Unsold
Lot No.
3.
Unsold
Lot No.
4.
AFA 2a: 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, Plade I, Position 51, Type 1. Annulleret med stumt stempel. Attest Slavomir Kaiser (1977).
Hammer price
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
3.200 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
5.
AFA 2b: 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, Plade II, Position 97, Type 9. Annulleret med nummerstempel 1: KØBENHAVN. Attest Carl Aage Møller AIEP (2013).
Hammer price
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
2.000 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Lot No.
6.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå (2). Fodpostbrev sendt lokalt til Sygehjemmet i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 29.1.1861. ►
Unsold
Lot No.
7.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt til St. Helliggejststræde i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 10.4.1862.
Hammer price
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
200 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Lot No.
8.
Unsold
Lot No.
9.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun på LANDPOSTBREV med fuldt indhold. Sendt fra RENDSBURG, 27.9.1859 til Erfde pr. Friedrichsstadt. Annulleret NUM 54. bærepenge 3 Sch. påtegnet med rødkridt. Signeret CARL H. LANGE.
Unsold
Lot No.
10.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun på brevforside stemplet ORÖSUND, 18.5.1862, ANT III-2 og NUM 81, på brevforside sendt til Kjøbenhavn.
Hammer price
8.00 DKK
9.00 DKK
3.000 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
Lot No.
11.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra KIØBENHAVN 11.3. til Assens. Annulleret med nummerstempel 1. Ekspederet næste dag og ovalstemplet KIØBENHAVN 12.3. Ankomststemplet ASSENS 13.3.1861.
Unsold
Lot No.
12.
Unsold
Lot No.
13.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra BOGENSE 7.12.1861 til Odense. Annulleret ved ankomsten med nummerstempel 51. Ankomststemplet ODENSE 8.12.
Unsold
Lot No.
14.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra AALBORG 23.7.(1862) til Flensborg. Annulleret med nummerstempel 4. Ankomststemplet FLENSBURG 25.7.1862. Flot kvalitet. ►
Hammer price
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
200 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
Lot No.
15.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 14.12. til Nakskov. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet NAKSKOV 14.12.1863.
Unsold
Lot No.
16.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra KIØBENHAVN 18.8. til Odense. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet ODENSE 19.8. Påskrevet "Onsdag den 19 August 1863".
Unsold
Read more
I understand