Toggle navigation
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
0
Help
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Catalogs
Frimærker den 27. Februar 2022
DANMARK
26
KLASSISKE KVADRATER
820
All lots
742
DANMARK
26
KLASSISKE KVADRATER
14
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
40
TOFARVEDE
15
VÅBENTYPE
54
BOGTRYK
25
STÅLSTIK
2
JULEMÆRKER
7
TJENESTEFRIMÆRKER
20
PORTOMÆRKER
2
GEBYRMÆRKER
4
POSTFÆRGEMÆRKER
6
REKLAMEMÆRKER
23
HELSAGER
114
POSTHISTORIE
8
2. VERDENSKRIG
72
STEMPLER
1
BYPOST
8
JERNBANEMÆRKER
289
POSTKORT
12
DIVERSE
9
DANSK VESTINDIEN
1
POSTFRIMÆRKER
2
HELSAGER
3
POSTHISTORIE
1
POSTKORT
2
DIVERSE
15
SLESVIG-HOLSTEN
15
POSTHISTORIE
12
GRØNLAND
6
POSTFRIMÆRKER
1
POSTHISTORIE
5
DIVERSE
4
FÆRØERNE
1
DANSKE POSTFRIMÆRKER
3
DIVERSE
2
FINLAND
1
HELSAGER
1
DIVERSE
1
ISLAND
1
DIVERSE
14
EUROPA
8
FRANKRIG
2
RUSLAND
4
TYSKLAND
7
OVERSØ
1
AFRIKA
2
NORDAMERIKA
4
SYDAMERIKA
14
SAMLINGER/KASSER
9
NORDEN
5
EUROPA
×
Close
Help
×
Close
My Favorites
Favorite saved!
×
Close
My Favorites
×
Close
Login
×
Close
Lägg bud
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
«
1
1
»
Shortest time left
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. FERSLEW. Lille brevklip annulleret med skarpt kombineret stumt stempel, KJØBENHAVN.
Unsold
Lot No.
2.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew. Brev sendt fra ODENSE 20.3.1852 (ANT IIb) til København. Annulleret med stumt stempel. Fint lille brev.
Unsold
Lot No.
3.
AFA 1, Ferslew: 1851. Fire RBS brun, pl. I, nr. 35 på dekorativt brev sendt fra Helsingør 21.1.1852 til Kjøbenhavn.
Hammer price
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
375 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Lot No.
4.
AFA 1, Thiele I: 1852. Fire RBS brun, plade II, nr. 99, på brev sendt lokalt i Helsingør. Lokalbrev
Unsold
Lot No.
5.
AFA 1, Thiele I: 1852. Fire RBS brun, plade 2, på brev sendt fra Helsingør 11.4.1853 til Kiøbenhavn.
Hammer price
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
300 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
33.00 DKK
Lot No.
8.
AFA 1 IIIb: 1854. FIRE R.B.S., Thiele III, gulbrun. Pragteksemplar med centrisk nr.stempel 163: HOLST.EISENBAHN.
Hammer price
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
400 DKK
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
Lot No.
6.
AFA 1IIa: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, sortbrun (lodret parstykke). Annulleret med nummerstempel 112: SÆBY.
Hammer price
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
200 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
7.
AFA 1, Thiele II: 1853. Fire RBS brun, på brev sendt fra KIØBENHAVN, 7.2.1854 til Helsingør.
Unsold
Lot No.
9.
AFA 1 IIby: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, "Pemberton dobbeltpræg", Plade I-19 på smukt lille brev sendt fra Helsingør 14.9.1853 til København.
Hammer price
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
1.300 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
10.
AFA 1, Thiele IIIc: 1854. Fire RBS gråbrun, plade IV, nr. 35 med gode, brede rande på brev med rent nr. stempel 24. Sendt fra Helsingør 19.10.1851 til Kiöbenhavn.
Hammer price
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
250 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Lot No.
11.
AFA 1 IIIe: 1854. FIRE R.B.S. Thiele III, kastaniebrun på smukt lille brev sendt fra Helsingør 16.4.1855 til København.
Unsold
Lot No.
12.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå (2). Fodpostbrev sendt lokalt til Sygehjemmet i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 29.1.1861. ►
Unsold
Lot No.
13.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Fuldrandet mærke på brev med fuldt indhold sendt fra HELSINGØR, 12.2.1858 til København. Annulleret med nummerstempel 24.
Unsold
Lot No.
14.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun på brev sendt fra HELSINGØR, 19.8.1858 til Fredensborg. Annulleret med nummerstempel 24.
Unsold
Lot No.
15.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun 5. tryk. Flot mærke annulleret NUM 124, NEUMÜNSTER 18.11.1857 sendt til Schleswig. Brevet er med indhold.
Unsold
Lot No.
16.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun på LANDPOSTBREV med fuldt indhold. Sendt fra RENDSBURG, 27.9.1859 til Erfde pr. Friedrichsstadt. Annulleret NUM 54. bærepenge 3 Sch. påtegnet med rødkridt. Signeret CARL H. LANGE.
Hammer price
28.00 DKK
29.00 DKK
300 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
Lot No.
17.
AFA 5: 1857. 8 Sk. grøn SINGLE på brev fra Admmiralitetet i Kjøbenhavn til Byfogeden i Helsingør. 18.7.1864.
Hammer price
20.00 DKK
21.00 DKK
400 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Lot No.
18.
AFA 7: 1858. 4 Sk. brun, Tr.2, på brev sendt fra Helsingør, 11.5.1860 til Kjøbenhavn.
Unsold
Lot No.
19.
AFA 7: 1858. 4 Sk. brun, Tr.1-100, på konvolut sendt fra Helsingør, 12.6.1859 til Løjtnant ombord på orlogskutteren Neptun. Sendt Poste Restante Kiel.
Hammer price
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
200 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Lot No.
20.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun på brev sendt fra HELSINGØR, 23.5.1860 til Fredensborg. Annulleret med nummerstempel 24 og BYSTEMPLETA HELSINGØR.
Unsold
Lot No.
21.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 13.9.(1861) til Randers. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet RANDERS.
Unsold
Lot No.
22.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra KIØBENHAVN 11.3. til Assens. Annulleret med nummerstempel 1. Ekspederet næste dag og ovalstemplet KIØBENHAVN 12.3. Ankomststemplet ASSENS 13.3.1861.
Unsold
Lot No.
23.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra HORSENS 23.10. til Faaborg. Annulleret med nummerstempel 30.
Unsold
Lot No.
24.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra BOGENSE 7.12.1861 til Odense. Annulleret ved ankomsten med nummerstempel 51. Ankomststemplet ODENSE 8.12.
Unsold
Lot No.
25.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 14.12. til Nakskov. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet NAKSKOV 14.12.1863.
Unsold
Lot No.
26.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra KIØBENHAVN 18.8. til Odense. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet ODENSE 19.8. Påskrevet "Onsdag den 19 August 1863".
Unsold
We use cookies to provide our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Read more
I understand