2022-11-13 Månadsauktion
78
2153
Samtliga utrop
34
Antikviteter
78
160
28
574
118
121
107
11
Kläder, väskor & Accessoarer
196
35
314
58
206
95
10
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
1.
Dalmålning av Mär Anders Larsson, Rättvik, daterad 1841
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
28 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
30.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
68.
Svepask, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
92.
Trätallrik, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
95.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
4 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
109.
Dalahäst, tillskriven Anders "Brändin" Bergström
9 00 SEK
10 00 SEK
1 900 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
122.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
131.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
145.
Knotskålar 2st, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
150.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
1 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
161.
Dryckeskopp, allmoge, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
650 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
171.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
180.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
210.
Bolle, allmoge, Norge, tidigt 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
223.
Lokor ett par, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
242.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
750 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
248.
Bandsked, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
1 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
270.
Spelhorn, allmoge, 17/1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
4 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
278.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
285.
Dryckeskärl, allmogestil, Norge, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
16 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
295.
Lekdocka, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
500.
Besman, krönt 1663
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
950 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
532.
Ostform, allmoge, daterad 1804
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
550.
Födelsesticka, allmoge, daterad bl.a. 1850
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
550 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
608.
Stumpstake, allmoge, 17/1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
850 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
670.
Ostformar 3st, allmoge, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
694.
Dopkorg, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
850 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
697.
Skrin med skjutlock, allmoge, daterat 1780
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
150 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
724.
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
761.
Allmoge 2 delar, 18/1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
775.
Besticklåda, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
1 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
837.
Laggade buttar 3st, allmoge, 17/1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
650 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
912.
Kagge, allmoge, daterad 1871
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
350 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
957.
Rockhuvuden 2st, allmoge, bl.a. daterad 1874
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
976.
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
990.
Kalk, allmoge, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1074.
Pall, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1166.
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
850 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1178.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1204.
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1246.
Färdskrin 2st, allmoge, 17/1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1360.
Kubbstolar i minatyr, 1900-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1428.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1436.
Lyktor 4st, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1437.
Tjärhinkar 2st, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1445.
Väggholk, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
450 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1448.
Allmoge 5 delar, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1465.
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK