2023-03-12 Månadsauktion
35
2077
Samtliga utrop
74
Antikviteter
35
145
32
523
107
165
90
27
Kläder, väskor & Accessoarer
262
16
299
57
140
9
81
14
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
28.
Dalahund, Vattnäs, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
10 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
89.
Knotskål med hänklar, daterad 1863
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
97.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
5 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
120.
Skulptur, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
121.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1840
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
143.
Svepask med lock, Norge, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
11 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
148.
Svarvburk med lock, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
178.
Svepask, allmoge, daterad 1831
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
182.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
184.
Dalatupp, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
950 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
241.
Träskuren häst, 18/1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
515.
Knotskål, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
535.
Knotskål, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
850 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
565.
Knotskål, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
750 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
629.
Knotskålar 2st, allmoge, bl.a. daterad 1864
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
950 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
693.
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
851.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
956.
Stort stop, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
950 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
961.
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1182.
Svepask, allmoge, daterad 1841
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1264.
Tråg 2st, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1334.
Pulpetskrin,allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1337.
Svepask, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
250 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1344.
Psalmbokshylla, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
850 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1398.
Hylla tillverkad av antika seldon
21 00 SEK
22 00 SEK
600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1571.
Allmoge 4 delar
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1603.
Allmoge 4 delar
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
350 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1652.
Bärredskap, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
650 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1862.
Färdskrin 2st, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
550 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1931.
Parti allmogeföremål
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1954.
Stånka, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2045.
Knoppbräden 3st, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2144.
Pulpetskrin, allmoge, daterat 1840
19 00 SEK
20 00 SEK
200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2145.
Stort tråg, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2357.
Parti allmogeföremål, m.m.
20 00 SEK
21 00 SEK
150 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK