2023-06-04 Månadsauktion
139
2494
Samtliga utrop
61
Antikviteter
75
153
43
574
139
138
68
16
Kläder, väskor & Accessoarer
341
25
373
148
224
9
86
20
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
1.
Vinglas, barock, Böhmen, 1700-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
14 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
6.
Flaska, 16/1700-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
5 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
9.
Vinglas, barock, Böhmen, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
14.
Vinglas, Schlesien, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
6 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
17.
Lockpokal, barock, Böhmen, 1700-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
18.
Vinglas, barock, Tyskland, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
4 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
26.
Potpurriurna, Strömbäcks Glasbruk, 1800-talets första del
15 00 SEK
16 00 SEK
2 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
29.
Vinglas, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
34.
Flaska, 16/1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
38.
Ljusstake, troligen Kosta, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
11 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
41.
Flaska, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
1 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
43.
Spetsglas, 1700-talets senare del
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
6 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
47.
Vinglas ett par, Tyskland, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
4 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
48.
Vinglas ett par, Tyskland, 1700-talets senare del
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
49.
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
9 200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
52.
Karaff, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
57.
Bägare, Tyskland, barock, 1700-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
60.
Brännvinstunna, 1800-talets början
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
5 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
63.
Starkvinsglas, Tyskland, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
67.
Vinglas, barock, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
69.
Brännvinstunna, 1700-talets slut
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
71.
Ölglas, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
76.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
5 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
82.
Vinglas, 1700-talets senare del
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
86.
Spetsglas, 1700-talets slut
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
3 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
91.
Vas, "Solflaska", Helena Tynell, Finland
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
4 800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
96.
Vinglas 2st, Tyskland, daterade 1744
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
100.
Vinglas, Tyskland, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
101.
Saltkar, 1800-talets början
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
112.
Glasservisdelar, "Intermezzo", Erika Lagerbielke för Orrefors
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
114.
Vinglas ett par, nordeuropa, 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
117.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
122.
Sockerskål på fot, 1800-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
125.
Skål, Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda
18 00 SEK
19 00 SEK
600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
130.
Vinglas, Tyskland, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
2 300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
168.
Brännvinsflaska, daterad 1860
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
550 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
204.
Vas, "Kantarelli", Tapio Wirkkala för Iittala
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
219.
Serveringskannor ett par, 1800-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
225.
Bägare, empire, 1800-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
230.
Vinglas ett par, empire, 1800-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
274.
Vas, jugend, 1900-talets början
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
523.
Vinglas 8+4
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
545.
Karaff med fyra glas, troligen Irland, 18/1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
548.
Flaggstångsknopp, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
556.
Skål, Erik Höglund, Strömbergshyttan
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
850 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
569.
Ljuslyktor ett par, "Tuikku", Nanny Still, Riihimäen Lasi, Finland
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
575.
Ginflaska, Van den Bergh & co, omkring 1800-talets mitt
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
576.
Ginflaska, J.H.van Gent, Schiedam, omkring 1800-talets mitt
28 00 SEK
29 00 SEK
150 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK