2013-08-04 Stadsauktion
74
1224
Samtliga utrop
27
90
22
245
106
46
56
115
74
225
17
20
Partier
126
47
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
31.
Ljusstake, Barock, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
80.
Kandelaber för tre ljus, järnsmide, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
2 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
134.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
172.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
850 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
198.
Sättungsplatta, gjutjärn, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
650 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
202.
Ljusstakar 1 par, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
228.
Korkskruvar 3st, Art Deco, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
230.
Parti 2st, 18/1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
262.
Serveringsskål, tidigt 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
325 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
273.
Bestickuppsättning, nysilver, modell Olga
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
282.
Piedestal i gjutjärn, 1900-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
490.
Bordskanoner 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
950 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
493.
Mässing 3 delar
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
325 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
497.
Ljusstakar 1 par, WMF, Tyskland, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
515.
Väggljusstakar 1 par, Pierre Forsell för Skultuna
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
546.
Gjutjärnsgryta på fötter, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
547.
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
275 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
579.
Tubkikare, 18/1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
605.
Bestickservisdelar 29st, Gense "Parad"
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
350 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
611.
Ljusstakar 2 par, mässing, 1900-talets första hälft
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
614.
Kandelaber i mässing, 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
615.
Ljusstakar 1 par, nyrenässans, omkring år 1900
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
475 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
617.
Parti 5 delar, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
618.
Metall 2 delar, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
225 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
628.
Mässing 6 delar
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
325 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
643.
Hink i koppar, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
652.
Metall 3 delar, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
669.
Metall 9 delar
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
689.
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
275 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
729.
Nysilverföremål 4st
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
752.
Tobaksburk, gjutjärn, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
150 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
755.
Balansvåg, gjutjärn, omkring år 1900
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
250 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
756.
Serveringsbrickor 3st, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
225 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
758.
Vattenkannor 2st, zink, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
350 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
760.
Parti 3 delar
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
650 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
767.
Balja i zink, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
350 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
813.
Koppar 3 delar, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
837.
Koppar 3 delar, bl.a. 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
225 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
841.
Kopparföremål 5st, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
250 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
859.
Eldhund i smide, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
425 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
866.
Koppar 3 delar, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
425 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
883.
Ljusstakar 3 par
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
225 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
894.
Metall 6 delar, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
175 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
897.
Balansvåg, Husqvarna, 1900-talets första hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
175 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
899.
Parti 2 delar
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
325 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
923.
Koppar 3 delar, bl.a. 18/1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
450 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
926.
Koppar 3 delar, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
929.
Mässing 2 delar, Skultuna, 18/1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK