2013-08-04 Stadsauktion
90
1224
Samtliga utrop
27
90
22
245
106
46
56
115
74
225
17
20
Partier
126
47
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
11.
Takkrona med 5st ljuspunkter, Barock-stil, tidigt 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
32.
Ljuskrona, Barock-typ, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
250 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
60.
Taklampor 1 par, 1940/50-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
61.
Taklampor 1 par, 1940/50-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
62.
Bordslampa, omkring 1900-talets mitt
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
104.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
105.
Ampel för 6 ljus, Senempir, omkring 1800-talets mitt
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
122.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
123.
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
125.
Syltkrukor 3st, stengods, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
127.
Bordslampa i koppar, jugend, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
131.
Ljuskrona, Oscariansk, 1800-talets slut
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
650 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
132.
Bordslampa, omkring år 1900
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
173.
Bordsfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
325 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
200.
Takkrona med 4 ljuspunkter, gustaviansk-stil, 1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
2 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
211.
Takfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
222.
Taklampa, 1940/50-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
125 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
223.
Taklampa, 1940/50-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
425 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
227.
Takfotogenlampa, tidigt 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
231.
Kontorslampa, Artemide, Italien
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
245.
Takfotogenlampa, majolika, omkring år 1900
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
450 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
254.
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
266.
Bordslampor 1 par, Porcelaine de Paris
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
270.
Takkrona, rokoko-stil, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
2 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
278.
Taklampa, "Pia"
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
280.
Takkrona med sex ljuspunkter, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
281.
Takkrona med 18 ljuspunkter, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
299.
Taklampa med fem ljuspunkter, 1960-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
150 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
472.
Kristallkrona med 4 ljuspunkter
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
473.
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
425 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
474.
Takkrona med 6 ljuspunkter
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
483.
Bordslampor 2st, Flygsfors samt Kosta
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
484.
Takkrona med fyra ljuspunkter, gustaviansk-stil, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
485.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
503.
Takkrona med 3 ljuspunkter, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
475 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
509.
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
531.
Ljusstakar 1 par, troligen England, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
650 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
532.
Bordslystrar 1 par, Gustaviansk-stil, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
275 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
533.
Kristallkrona, Rokoko-stil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
250 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
552.
Takkrona med 8st ljuspunkter
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
587.
Vägglampa, EG Ericsson, omkring 1900-talets mitt
5 00 SEK
6 00 SEK
325 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
596.
Taklampa, Le Klint
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
250 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
619.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
425 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
639.
Bordslyster 1 par, gustaviansk-stil, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
475 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
650.
Takkrona för 8 ljus, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
250 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
654.
Kristallkrona, Rokoko-stil, omkring 1900-talets mitt
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
655.
Vägglampetter 1 par, gustaviansk-stil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
225 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
684.
Vägglampetter 2st, 1960-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
150 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK