2013-08-25 Stadsauktion
244
1274
Samtliga utrop
34
83
21
244
Fiskeredskap
56
126
41
132
104
216
13
24
Partier
110
16
42
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
44.
Bestickuppsättning i bestickschatull, rokoko-stil, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
68.
Hjort Anders Olsson (1865-1952)
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
900 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
82.
Trattgrammofon, Primofon, Empir-stil, 1900-talets början
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
84.
Kassapparat, National, jugend, tidigt 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
114.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
375 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
116.
Bordstelefon, LM Ericson "Cobra"
3 00 SEK
4 00 SEK
325 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
127.
Kamin, Ulefos, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
6 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
139.
Kandelaber i delvis bemålad trä, Nordic Shine
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
148.
Gjutformar 18st, 1800-tal samt äldre
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
158.
Stor dalahäst, 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
192.
Skål på fot, omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
250 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
202.
Tåglykta, SJ, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
275 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
205.
Parti 2 delar
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
214.
Skrin, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
237.
Resegrammofon, "Grandonola", 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
240.
Vykortsalbum med ca.90st vykort, bl.a. 1900-talets första hälft
28 00 SEK
29 00 SEK
500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
246.
Kniv, troligen Norge, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
900 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
258.
Fiskerulle, Abu Rekord, Flyer 3000
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
266.
Kamin i gjutjärn, Jøtul, 1900-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
1 300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
270.
Inramade växter, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
125 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
272.
Fickursställ 2st, omkring år 1900
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
278.
Väggkaffekvarn, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
283.
Kylväska, "Coca Cola", 1950/60-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
296.
Kniv med slida
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
297.
Miniatyrmålning, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
298.
Kniv med slida, Järvenpää, Finland
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
650 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
476.
Monterskåp, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
425 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
499.
Sjöskumspipa, björkrot, stämplad 1857
9 00 SEK
10 00 SEK
225 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
507.
Miniatyrmålning, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
508.
Leksaksfigur, Kay Bojesen, Danmark
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
425 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
509.
Resegrammofon, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
475 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
510.
Stort parti filmstjärnor i låda
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
375 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
514.
Båtmotor, Evinrude 2
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
425 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
537.
Kamin, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
550.
Svärdkäpp, orientalisk, 1900-talets första hälft
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
850 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
551.
Visitkortshållare i bemålad trä, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
552.
Parti 2 delar, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
553.
Spatserkäpp, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
565.
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
568.
Äldre dalahästar 2st
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
375 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
584.
Kniv med slida, J.Marttiini, Rovaniemi, Finland
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
586.
Tidningshylla, 1900-talets första hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
589.
Kvarnstenar 2st, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
350 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
590.
Kvarnstenar 2st, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
597.
Fiskerulle, Abu Ambassadeur 5000
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
620.
Parti 2 delar
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
450 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
625.
Träskuren häst, 1900-tal
629.
Parti 2 delar
2 00 SEK
3 00 SEK
250 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
...