2013-10-06 Stadsauktion
105
1328
Samtliga utrop
40
74
10
250
Fiskeredskap
127
56
50
118
10
105
215
9
Partier
164
11
68
11
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
45.
Kakburk i litograferad plåt, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
55.
Gjutjärnskamin, Norge, 1900-talets första hälft
58.
Skrivset 5 delar, Gusum, omkring år 1900
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
74.
Vattentunna i koppar, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
96.
Gryta i emaljerat gjutjärn, Rosenlew
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
130.
Mässing 2 delar, Skultuna, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
200.
Brödfat 1 par, plåt, 18/1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
350 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
210.
Snusdosa i mässing, daterad 1812
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
475 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
216.
Kaffekanna i koppar, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
375 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
276.
Nycklar i smide 9st, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
277.
Nycklar 9st, järnsmide, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
750 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
282.
Urna i gjutjärn, 18/1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
286.
Ljusstake, barock, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
550 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
297.
Metaller 2 delar, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
298.
Åderlåtare i mässing, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
460.
Kamin, 1900-talets andra hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
461.
Spis i gjutjärn, Jøtul, 1900-talets första hälft
468.
Bestickuppsättningsdelar, nysilver
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
471.
Ljusstakar ett par, barock-stil, Ystad Metall, 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
325 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
486.
Nycklar 3st, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
521.
Koppar 2 delar, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
325 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
543.
Brasskydd, jugend, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
425 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
551.
Serveringsbricka i plåt, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
590.
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ystad metall
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
550 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
600.
Trädgårdsurnor ett par, metall
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
601.
Hink i koppar, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
608.
Kittel i koppar, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
610.
Hink i koppar, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
250 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
652.
Kaffeburk i plåt, Triangel, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
674.
Parti 5 delar, mestadels 1950/60-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
325 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
684.
Bestickservisdelar, modell "Amsterdam"
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
688.
Bestickuppsättning ca. 40 delar, nysilver
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
275 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
689.
Spisdel för vedförvaring, gjutjärn, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
698.
Sockerskål i nysilver, Gustaviansk-stil, omkring år 1900
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
225 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
699.
Mässing 3 delar
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
225 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
702.
Mortlar 4st, gjutjärn, bl.a. 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
706.
Metall 6 delar, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
225 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
714.
Julgransfot, smide, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
325 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
720.
Balja i koppar, 1800-talets slut
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
350 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
723.
Gryta i gjutjärn, tidigt 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
175 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
725.
Spis i gjutjärn, Norrahammar, tidigt 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
726.
Brasskärm, tidigt 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
736.
Koppar 2 delar, 18/1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
250 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
738.
Bestickservisdelar, nysilver
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
754.
Gjutjärnsspis samt spisdel i gjutjärn, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
756.
Affärsvåg, Berkel, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
125 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
779.
Ljusplåtar ett par, barock-stil, 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 100 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
800.
Trädgårdsskulpturer 2st, gjuten metall
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
375 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK