2013-10-06 Stadsauktion
74
1328
Samtliga utrop
40
74
10
250
Fiskeredskap
127
56
50
118
10
105
215
9
Partier
164
11
68
11
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
19.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
850 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
39.
Bordslampa, tiffany-stil
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
475 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
59.
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
650 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
60.
Bordslampa, jugend, Eskilstuna, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
61.
Kristallkrona, rokoko-stil, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
76.
Bordslampa, tidigt 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
950 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
79.
Kristallkrona med 8 ljuspunkter, 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
87.
Takkrona med 7 ljuspunkter, rokoko-stil, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
88.
Bordsfotogenlampa, nyrenässans, omkring år 1900
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
114.
Taklampa med fyra ljuspunkter, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
139.
Bordslampa, Kosta
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
142.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
425 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
143.
Taklampa, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
150.
Takkrona med 6 ljuspunkter, gustaviansk-stil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
151.
Takfotogenlampa, omkring år 1900
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
550 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
156.
Golvlampor ett par, Bergboms
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
157.
Bordslampor ett par, Bergboms
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
163.
Bordslampa, Kina, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
325 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
165.
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
125 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
169.
Ljuskrona med 6st ljuspunkter, gustaviansk-stil, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
179.
Taklampa, "Pia"
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
227.
Golvlampa, ASEA, 1900-talets andra hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
230.
Bordslampa med bläckställ, jugend, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
239.
Vägglampa, Le Klint, 1960-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
1 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
253.
Taklampa med en ljuspunkt, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
850 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
256.
Bordslampa, omkring år 1900
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
650 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
263.
Ljusstake för 4 ljus, Erik Höglund
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
264.
Vägglampa, 1960-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
150 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
267.
Bordslampa, art-deco, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
750 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
293.
Bordsljusstakar 1 par, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
295.
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
296.
Ljusstakar 1 par, nyrenässans, omkring år 1900
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
375 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
483.
3 00 SEK
4 00 SEK
650 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
507.
Takkrona för sex ljus, gustaviansk-stil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
516.
Bordslampa, Boréns, 1900-talets slut
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
350 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
523.
Taklampor ett par, 19/2000-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
529.
Bordslampa i konstglas, Monica Backström för Boda
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
275 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
570.
Lykta, koppar, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
576.
Golvlampa, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
275 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
578.
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
425 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
589.
Utebelysning, 1900-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
594.
Taklampa, Tiffany-stil, 19/2000-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
603.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
325 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
622.
Bordsfotogenlampor 2st, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
375 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
626.
Golvlampa med bord, 1950/60-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
632.
Industrilampa, 1900-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
636.
Belysning 3 delar, 1950/60-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
375 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
640.
Golvlampa, 1950/60-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK