2013-11-17 Stadsauktion
73
1418
Samtliga utrop
30
73
29
299
77
106
49
Kläder, väskor & Accessoarer
151
94
192
54
16
Partier
138
10
89
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
20.
Industrilampa, "Midgard", 1940/50-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
6 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
33.
Taklampa, "Onion Lamp", omkring 1900-talets mitt
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
35.
Taklampa, Orrefors, Carl Fagerlund
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
58.
Golvlampa, Hans-Agne Jacobsson, Markaryd
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
69.
Golvlampa med bordsskiva, 1950/60-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
77.
Takkrona med 7st ljuspunkter, gustaviansk-stil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
79.
Takkrona sex ljuspunkter, rokoko-stil, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
4 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
86.
Industrilampa, omkring 1900-talets mitt
23 00 SEK
24 00 SEK
2 900 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
87.
Takkrona med fem ljuspunkter, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
425 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
101.
Taklampa, Atelje Lyktan, "Bumlingen"
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
116.
Vägglampa, Orrefors, Carl Fagerlund
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
150 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
122.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
175 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
123.
Karbidlyktor 3st, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
375 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
132.
Kristallkrona, barock-stil, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
154.
Kristallkrona, Gustaviansk-stil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
750 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
159.
Bordslampa, 1950/60-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
169.
Taklampa, nyrokoko, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
175 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
174.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
425 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
220.
Bordslampa, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
125 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
221.
Bordslampa, Kina/Japan, 18/1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
125 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
228.
Bordslampa, 1940/50-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
375 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
299.
Pärlfranslampa, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
451.
Golvlampa, 1950/60-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
467.
Ljusstakar ett par, Erik Höglund för Boda
28 00 SEK
29 00 SEK
450 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
469.
Takfotogenlampa, omkring år 1900
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
750 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
472.
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
250 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
493.
Taklampa, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
494.
Takkrona för sex ljus, barock-stil, Gränna, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
375 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
502.
Taklampa, Luxus, 1960-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
525.
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
175 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
531.
Bordslampa, omkring år 1900
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
325 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
554.
Ljuskrona, barock-stil, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
375 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
574.
Industrilampor 2st, Holophane
27 00 SEK
28 00 SEK
250 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
616.
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
175 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
633.
Taklampor 1 par, omkring 1900-talets mitt
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
634.
Taklampor 3st, omkring 1900-talets mitt
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
652.
Taklampa, 1950/60-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
325 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
655.
Bordslampa, Tiffany-stil, 2000-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
750 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
659.
Taklampor ett par, gustaviansk-stil, 2000-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
687.
Skomakarlampa med porslinshiss, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
702.
Taklampor 2st
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
713.
Bordslampa, 1950/60-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
720.
Bordslampa, omkring 1900-talets mitt
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
726.
Taklampa, 1930/40-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
734.
Taklampa samt lampkupor 2st
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
738.
Bordslampor 3st, omkring 1900-talets mitt
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
745.
Taklykta, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
125 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
750.
Skomakarlampa med hiss i mässing, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
550 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK