2014-02-02 Stadsauktion
30
1265
Samtliga utrop
35
82
17
206
Fiskeredskap
65
44
47
181
12
96
203
30
35
Partier
138
10
53
10
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
24.
Tazzor ett par, silver, Kina, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
93.
Pilgrimsflaskor ett par, Kina, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
99.
Parti 4 delar, Japan, troligen Edo
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
123.
Vas och bordslampa, Kina/Japan, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
130.
Matkantin, Kina
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
750 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
174.
Vaser ett par, Japan, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
232.
Dekordel/handtag, Japan, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
900 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
291.
Fiskbassänger ett par, Kina, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
295.
Djup tallrik, Kina, Ming
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
298.
Tekopp med fat, Japan, Meiji, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
505.
Penselvas, Kina, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
511.
Porslin 11 delar, Kina/Japan, bl.a. Jiaqing
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
516.
Skål med fat, Kina, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
125 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
517.
Porslin 4 delar, Kina, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
175 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
530.
Skål med lock, Kina
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
250 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
568.
Porslin 3 delar, bl.a. 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
225 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
609.
Parti 3 delar, Japan, mestadels Meiji
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
325 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
640.
Tallrik, Kina, 1700-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
696.
Vaser ett par, Kina
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
713.
Vaser ett par, Japan, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
714.
Figuriner 1 par, Kina, 1900-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
475 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
757.
Vas, Kina, 19/2000-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
125 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
764.
Porslin 9 delar, Kina, 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
796.
Porslin 3 delar, Kina
27 00 SEK
28 00 SEK
300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
862.
Docka i monter, Japan, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
250 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
948.
Parti 5 delar, Kina/Japan
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
949.
Orientalisk keramik 2 delar
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
175 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
950.
Vaser ett par, orientaliska, 19/2000-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
952.
Porslin 6 delar, Kina, bl.a. 18/1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1357.
Målning på textil, Japan, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
250 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK