2014-02-02 Stadsauktion
82
1265
Samtliga utrop
35
82
17
206
Fiskeredskap
65
44
47
181
12
96
203
30
35
Partier
138
10
53
10
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
18.
Bordslampa, jugend, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
20.
Ljuskrona för 4 ljus, Barockstil, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
21.
Taklampa, jugend, 1900-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
950 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
23.
Takkrona med tre ljuspunkter, rokoko-stil, omkring 1900-talets mitt
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
4 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
32.
Taklampa, "Bumling", Anders Persson för Atelje Lyktan
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
750 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
35.
Bordslampa, jugend, tidigt 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
1 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
50.
Takkrona med sju ljuspunkter, rokoko-stil, omkring 1900-talets mitt
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
51.
Bordslampa, Art Deco, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
58.
Taklampor 1 par, 1800-talets slut
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
65.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
700 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
67.
Bordslampa, "Bumling", Anders Persson för Atelje Lyktan
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
84.
Bok, Svenska gods och gårdar, Norra Dalarna
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
750 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
101.
Ljuskrona med en ljuspunkt, sengustaviansk-stil, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
850 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
109.
Taklampa, "Semipendel", Claus Bonderup
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
110.
Taklampa, "Flower pot", Verner Panton för Louis Poulsen
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
850 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
112.
Takfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
850 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
122.
Takfotogenlampa, omkring år 1900
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
750 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
127.
Industrilampa, omkring 1900-talets mitt
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
128.
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
148.
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
650 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
149.
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
151.
Bordslampa, omkring 1900-talets mitt
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
152.
Ljuskrona med tre ljuspunkter, tidigt 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
154.
Plafondlampa, Luxus, "Plafo"
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
162.
Bordsfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
175.
Ljuskrona med sex ljusarmar, barock-stil, 18/1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
188.
Oljelampa, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
190.
Industrilampa, Brottby mekaniska verkstads
193.
Plafondlampa, Luxus
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
199.
Vägglampor ett par, Hans Agne Jacobson för Markaryd
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
200.
Ljuskrona med en ljuspunkt, Gustaviansk-stil, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
1 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
201.
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
475 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
202.
Taklampa med fem ljuspunkter, jugend, tidigt 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
205.
Golvlampa med två ljuspunkter, 1940/50-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
206.
Golvlampa med två ljuspunkter, 1950-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
750 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
210.
Takkrona med fyra ljuspunkter, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
215.
Taklampa med hiss, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
221.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
231.
Takkrona med fem ljuspunkter
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
245.
Ljuskrona med en ljuspunkt, 1900-talets andra hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
246.
Takkrona med fyra ljuspunkter, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
225 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
248.
Ljuskrona med 8 ljuspunkter
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
700 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
250.
Ljuskrona med sju ljuspunkter, omkring 1900-talets mitt
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
950 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
292.
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
499.
Bordslampa i mässing, Tranås Stilarmatur, 1900-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
519.
Bordslampor 1 par, 1950/60-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
548.
Taklampa med fyra ljuspunkter, orientalisk, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
549.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
375 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK