2014-03-16 Stadsauktion
68
1362
Samtliga utrop
35
68
12
241
Fiskeredskap
68
58
67
203
17
125
178
15
40
Partier
137
19
74
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
42.
Ljuskrona med fem ljuspunkter, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
46.
Ljuskrona med fyra ljuspunkter, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
63.
Takkrona med sex ljuspunkter, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
64.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
81.
Takkrona med en ljuspunkt, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
84.
Bordslampa, fajans, Gustavsberg studiohand, Stig Lindberg
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
87.
Ljuskrona med sju ljuspunkter, omkring 1900-talets mitt
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
88.
Takkrona med 7 ljuspunkter, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
89.
Vägglampor ett par, Art Deco, 1930/40-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
95.
Bordslampa, tidigt 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
101.
Bordslampa, tidigt 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
137.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
138.
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
475 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
143.
Bordsfotogenlampa, empir-stil, omkring år 1900
163.
Taklampa, "Bumling", Anders Persson för Atelje Lyktan
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
187.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
199.
Ljuskrona, Oscariansk, 1800-talets slut
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
209.
Taklampa med fyra ljuspunkter, jugend, 1900-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
210.
Taklampa med två ljuspunkter, Art Deco, 1930-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
230.
Bordslampa, jugend-stil, 19/2000-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
950 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
252.
Golvlampa, Falkenbergs belysning, 1950/60-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
255.
Bordslampor ett par, 1960/70-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
274.
Taklampa med 8 ljuspunkter, Hans Agne Jakobsson, 1960/70-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
280.
Taklampa med sex ljuspunkter, empir-stil, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
550 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
290.
Bordslampsfot, jugend, tidigt 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
150 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
292.
Golvlampa, omkring 1900-talets mitt
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
297.
Bordslampa, 1800-talets slut
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
325 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
433.
Golvlampa med fem ljuspunkter, 1980-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
250 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
472.
Takfotogenlampa, omkring år 1900
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
850 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
474.
Tåglykta, SJ, tidigt 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
425 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
475.
Bordslampa med två ljuspunkter, empir-stil, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
481.
Vägglampetter ett par, gustaviansk-stil, 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
350 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
483.
Takkrona med fem ljuspunkter, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
487.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
526.
Bordsfotogenlampa, 18/1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
550 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
546.
Taklampa med 6 ljuspunkter, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 500 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
580.
Bordslampa, Art Deco, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
325 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
647.
Takkrona med sex ljuspunkter, art deco, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
663.
Taklampa med sex ljusarmar, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
375 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
664.
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
667.
Bordslampa, 1900-talets början
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
550 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
679.
Taklampa med fem ljuspunkter, 1920/30-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
706.
Taklampa, senjugend, 1910/20-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
325 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
722.
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
225 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
728.
Taklampa med tre ljuspunkter, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
325 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
732.
Taklampa, gustaviansk-stil, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
733.
Vagnslykta, tidigt 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
739.
Taklampa med 6 ljuspunkter
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
500 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK