2014-04-06 Stadsauktion
100
1351
Samtliga utrop
25
61
12
276
Fiskeredskap
66
114
51
178
12
100
171
37
24
Partier
155
50
9
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
33.
Ljusstakar ett par, Karl Johan, 1800-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
950 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
34.
Brevpress, senempir, omkring 1800-talets mitt
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
750 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
40.
Ljusstake, Empir, Frankrike, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
275 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
46.
Form i koppar, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
47.
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ystad metall
19 00 SEK
20 00 SEK
475 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
53.
Skrivset 4 delar, Gustaviansk-stil, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
475 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
65.
Kandelaber för tre ljus, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
74.
Manschettknappsburk, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
900 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
103.
Tetsubin, Japan, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
104.
Kamin, Eidsfos verk, no.22
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
114.
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ystad Metall
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
135.
Vällingklocka, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
1 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
138.
Ljusstakar ett par, Empir-stil, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
144.
Chokladkanna, argent hache, troligen Frankrike, 1800-talets början
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
149.
Kandelaber för två ljus, historismus, troligen Tyskland, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
169.
Kaffeburk i plåt, Gevalia, omkring 1900-talets mitt
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
325 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
180.
Kaffekanna i mässing, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
184.
Kamin i gjutjärn, Husqvarna
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
192.
Figurin i mässing och förnicklad metall, 18/1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
205.
Skulptur i bronspatinerad metall, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
225 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
206.
Ljusstakar ett par, mässing, 1800-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
208.
Kandelaber för tre ljus, järnsmide, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
229.
Ljusstake, Empir-stil, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
230.
Ljusstake, empir-stil, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
237.
Gryta med lock, Timo Sarpaneva för Rosenlew
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
240.
Kakburkar i plåt 2st, 1950/60-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
475 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
243.
Metall 2 delar
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
289.
Karaff, Pierre Forsell för Skultuna
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
475 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
290.
Kapsylöppnare i mässing, troligen Firma Svenskt Tenn
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
450 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
291.
Vägglampetter ett par, barock-stil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
293.
Gryta med lock, koppar, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
299.
Dosa i koppar och förnicklad metall, 18/1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
250 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
403.
Ässja, 1900-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
445.
Serveringsfat 2st, jugend, tidigt 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
300 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
457.
Bläckställ och brevpress, Gusum
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
275 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
493.
Väggklocka i malm
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
325 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
534.
Gryta på tre ben, malm, 17/1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
225 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
540.
Skrivset i brons, Sune Bäckström, 1900-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
599.
Ljusstakar ett par i mässing, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
375 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
601.
Plaketter 2st, jugend, 1900-talets början
7 00 SEK
8 00 SEK
100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
621.
Tubkikare, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
625.
Fruktskål, Alessi, "Mediterraneo"
2 00 SEK
3 00 SEK
425 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
637.
Bestickuppsättningsdelar, nysilver
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
250 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
638.
Kaffekanna i koppar, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
150 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
642.
Ljusstakar 2st, argent hache, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
125 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
643.
Pillerburkar 3st, litograferad plåt
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
666.
Bestickuppsättning i nysilver, modell Gammal Fransk
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
350 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
671.
Kandelaberarmar ett par, troligen England, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK