2014-06-01 Stadsauktion
164
898
Samtliga utrop
17
39
17
257
Fiskeredskap
55
55
20
75
61
164
9
27
Partier
67
24
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
60.
Spegel, Art Deco, 1920/30-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
91.
Spegel, Empire, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
176.
Spegel, Empire-stil, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
450 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
183.
Spegel, Empire, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
203.
Tidningshylla, tidigt 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
300.
Stolar ett par, provinsarbeten i rokoko, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
301.
Matsalsmöblemang 11 delar, 1900-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
302.
Skrivbord, David Rosén för NK, 1950-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
307.
Kökkskåp, allmoge, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 900 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
308.
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
309.
Golvspegel, jugend, tidigt 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
750 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
310.
Matsalsmöbel 5 delar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
311.
Salskåp, gustaviansk-stil, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
475 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
312.
Sängar ett par, Gustaviansk-stil, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
316.
Soffa, Carl Malmsten, "Samspelet"
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
317.
Barstolar 3st, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
250 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
318.
Sideboard, 1950/60-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
319.
Soffa, Art Deco, 1920/30-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
320.
Soffa, Karl Johan-stil, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
321.
Sekretär, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
275 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
322.
Byrå med tre lådor, Rokoko-stil, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
323.
Bord med alrotsfanerad skiva, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
150 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
324.
Soffa, "Visingsö", Carl Malmsten för O.H.Sjögren, Tranås
24 00 SEK
25 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
325.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
326.
Chiffonjé, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
650 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
327.
Bord med fällskiva, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
850 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
329.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, 1700-talets slut
330.
Utdragssoffa, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
331.
Chiffonjé, omkring år 1900
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
325 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
332.
Chiffonjé, omkring år 1900
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
333.
Chiffonjé, omkring år 1900
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
475 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
334.
Matbord, omkring år 1900
2 00 SEK
3 00 SEK
750 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
337.
Pall, "Visingsö", Carl Malmsten
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
338.
Soffa, Carl Malmsten
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
339.
Skrivbord med fem lådor, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
340.
Vägghörnskåp, allmoge, daterat 1852
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
341.
Gungstol, "Nesto", omkring 1900-talets mitt
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
750 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
342.
Byrå, jugend, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
175 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
343.
Pinnsoffa, omkring 1900-talets mitt
6 00 SEK
7 00 SEK
600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
344.
Vägghörnskåp, allmoge, 1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
850 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
345.
Sideboard, 1950/60-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
346.
Matsalsmöblemang 7 delar, nyrenässans, 1900-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
348.
Avlastningsbord, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
349.
Kista med plant, allmoge, daterad 1823
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
325 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
350.
Fåtölj, "Bergshamra", Carl Malmsten
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
351.
Bord med två fällskivor, 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
175 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
352.
Stol, allmoge, rokoko, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
353.
Fåtöljer ett par, 1930/40-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK