2014-06-01 Stadsauktion
17
898
Samtliga utrop
17
39
17
257
Fiskeredskap
55
55
20
75
61
164
9
27
Partier
67
24
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
42.
Allmogemålning på duk, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
6 500 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
82.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
900 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
100.
Stånka, allmoge, daterad 1843
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
184.
Skrin med välvt lock, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
193.
Korg med lock, tillverkad av Blinde Magnus i Lima
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
425 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
220.
Skrin, allmoge, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
547.
Allmoge 3 delar, 17/1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
549.
Rotkorg med handtag, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
325 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600.
Vägghylla med en låda, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
250 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
801.
Svarvskålar 6st, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
828.
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
911.
Svepask, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
250 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
935.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1063.
Allmoge 4 delar, mestadels 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1064.
Mangelbräden 4st
3 00 SEK
4 00 SEK
100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1071.
Smörkärna, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
150 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1147.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK