2014-06-15 Stadsauktion
36
961
Samtliga utrop
21
36
17
407
Fiskeredskap
27
20
27
85
54
165
Partier
39
42
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
20.
Golvlampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
4 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
42.
Taklampa, "Bananen", Uno och Östen Kristiansson för Luxus, 1950/60-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
80.
Takkrona med 7st ljuspunkter, gustaviansk-stil, 1900-talets andra hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
146.
Takkrona med tre ljuspunkter, 1900-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
950 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
168.
Golvlampa, Bergboms, 1960-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
170.
Taklampa, Orrefors, Carl Fagerlund
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
225 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
190.
Lyktor ett par, tidigt 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
950 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
200.
Bordslampa, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
100 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
241.
Golvlampa i teak, 1950/60-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
375 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
242.
Golvlampa, 1950/60-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
700 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
243.
Taklampor 3st, 1960/70-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
425 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
244.
Taklampor 2st, 1960/70-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
425 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
266.
Taklampa med plafond, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
286.
Taklampa, Orrefors
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
275 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
295.
Belysning 2 delar
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
425 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
530.
Golvlampa, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
125 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
533.
Golvlampa, Eskilstuna, omkring 1900-talets mitt
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
538.
Taklampa, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
275 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
591.
Takfotogenlampa, 1800-talets slut
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
750 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
638.
Golvlampa, omkring 1900-talets mitt
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
125 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
642.
Taklampa, 1900-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
643.
Takfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
125 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
650.
Bordslampor 2st
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
665.
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
125 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
672.
Bordslampa, 1960/70-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
679.
Belysning 3 delar
683.
Taklampa, 1960/70-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
688.
18 00 SEK
19 00 SEK
250 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
768.
Taklampa med fem ljuspunkter, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
776.
Lamfästen med kupor 4st, tidigt 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
857.
Taklampa, jugend, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
250 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
863.
Lykta i koppar, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
125 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
898.
Bordslampor ett par, porslin
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
325 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
920.
Belysning 3 delar, 1950/60-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
175 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
938.
Stomme till taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
948.
Golvlampor 2st
6 00 SEK
7 00 SEK
250 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK