2014-09-14 Stadsauktion
22
1475
Samtliga utrop
36
84
25
282
157
81
30
117
131
241
11
19
Partier
154
22
75
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
16.
Ljusstakar ett par, Empire, 1800-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
17.
Ljusstakar ett par i tenn, Gustavianska, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
58.
Chokladkanna i tenn, 1856
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
63.
Stor pokal med lock, tenn, 1889
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
84.
Kaffekanna i tenn, troligen 1873
23 00 SEK
24 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
119.
Ljusstakar i tenn ett par, Karl Johan, 1859
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
850 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
182.
Terrin med lock, tenn, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
4 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
198.
Tesamovar i tenn, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
478.
Ljusstake i tenn, Gustaviansk, 17/1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
850 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
511.
Stop i tenn, 1832
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
225 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
580.
Ljusstakar ett par, Barock-stil, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
125 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
656.
Tenn 2 delar, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
150 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
669.
Tenn 2 delar, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
125 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
683.
Tesamovar i tenn, Rokoko-stil, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
689.
Terrin med lock, tenn, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
727.
Ljusstakar 3st, tenn, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
650 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
737.
Stop i tenn, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
797.
Stop i tenn, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
125 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
811.
Manschettknappsburk, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
824.
Tenn 3 delar, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
175 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
868.
Tennfat, Rokoko, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
375 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
928.
Burk med lock, Danmark, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK