2014-09-14 Stadsauktion
84
1475
Samtliga utrop
36
84
25
282
157
81
30
117
131
241
11
19
Partier
154
22
75
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
19.
Takkrona, Gustaviansk-stil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
3 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
20.
Ljuskrona, Oskariansk, omkring år 1900
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
24.
Taklampa, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
40.
Takkrona med sex ljusarmar, Gustaviansk-stil, tidigt 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
57.
Takkrona, Barock-stil, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
89.
Takkrona med sex ljuspunkter, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
104.
Taklampa med fem ljuspunkter, Oskariansk, 1800-talets slut
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
121.
Elljusstake, "Bukett", Luma, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
127.
Ljuskrona, Gustaviansk-stil, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
128.
Takkrona, barock-stil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
143.
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
225 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
144.
Taklampa, "PH-5" Paul Henningsen för Lois Poulsen
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
147.
Vägglampa, Le Klint, 1950/60-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
157.
2 00 SEK
3 00 SEK
2 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
160.
Golvlampa, 1950-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
178.
Bordslampor ett par, Ruben, "Arkipelag"
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
187.
Ljuskrona, Barock-stil, 1900-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
190.
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
375 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
194.
Takampel, Empire-stil, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
425 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
216.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
425 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
224.
Golvlampa, 1950/60-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
1 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
247.
Bordsfotogenlampa, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
255.
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
287.
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
295.
Taklampa med pärlfrans, 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
510.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
325 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
535.
Golvlampa, 1960/70-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
537.
Taklampa, 1950/60-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
350 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
538.
Taklampa, 1950/60-tal
541.
Golvlampa, tidigt 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
556.
Takkrona i glas och smide
14 00 SEK
15 00 SEK
1 700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
563.
Golvlampa, Atelje Lyktan
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
375 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
576.
Bordslampor ett par, Kina, 18/1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
584.
Taklampa, jugend 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
592.
Takplafond, 1940/50-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
375 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
593.
Taklampa, Tiffany-stil, 1900-talets slut
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
603.
Bordslampor ett par, Bergboms
18 00 SEK
19 00 SEK
850 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
660.
Ljusampel, Empire-stil, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
662.
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
680.
Bordsfotogenlampa, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
150 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
684.
Takplafond, Art Deco, 1920/30-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
850 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
692.
Golvlampa, Tiffany-stil
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
730.
Golvlampor ett par, 1950/60-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
1 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
734.
Taklampa i teak, 1960-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
753.
Taklampor ett par, 1960-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
550 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
755.
Bordslampa, 1900-talets andra häflt
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
150 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
766.
Bordslampa, Ateljé lyktan
26 00 SEK
27 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
768.
Golvlampa i smide, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
375 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK