2014-12-07 Julauktion
185
1156
Samtliga utrop
41
94
9
152
61
104
58
106
103
185
21
141
12
52
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
55.
Spegel, Estrid Ericson för Svenskt Tenn, tillskriven
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
86.
Spegel, Venetiansk, 1800-talets slut
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
115.
Spegel, Barock, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
185.
Spegel, troligen Frankrike, 1700-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 700 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
300.
Matgrupp 7 delar, "Herrgården", Carl Malmsten för Bodafors
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
301.
Vitrinskåp, "Undantaget", Carl Malmsten för Carl Löfving & söner, Tibro
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
5 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
302.
Baljfåtölj, sengustaviansk-stil, omkring år 1900
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
4 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
303.
Matgrupp 7 delar, "Herrgården", Carl Malmsten för Åfors möbelfabrik
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
6 800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
304.
Väggskåp, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
9 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
305.
Bord, Rokoko-typ, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
306.
Skrivpulpet, allmoge, daterad 1836
21 00 SEK
22 00 SEK
1 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
307.
Fåtölj, "Miranda", Bruno Mathsson
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
308.
Byrå, Senbarock, 1700-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
8 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
309.
Fåtölj, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
5 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
310.
Salongsbord, Louis XVI-stil, omkring år 1900
8 00 SEK
9 00 SEK
2 700 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
311.
Byrå, Rokoko-typ, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
312.
Tresits-soffa, "Kandidaten", Ib Kofoed Larsen, 1960-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
3 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
313.
Skänk, Gustaviansk-stil, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
314.
Slagbord, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
315.
Matbord, Alvar Aalto för Artek
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
316.
Soffbord, Alvar Aalto för Artek
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
550 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
317.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1804
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
4 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
318.
Klocksskåp, allmoge, Hälsingland, 1800-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
14 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
319.
Karmstolar ett par, firma Svenskt Tenn, modell 969
26 00 SEK
27 00 SEK
11 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
320.
Taburett, Empire, sannolikt Stockholmsarbete, 1800-talets början
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
321.
Skänk, Gustaviansk allmoge-stil, Denis Verkstad Tasebo, 1900-talets andra hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
322.
Bokskåp, omkring år 1900
5 00 SEK
6 00 SEK
2 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
323.
Soffbord med två lådor, Johannes Andersen för Trensum, 1950/60-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
324.
Chiffonjé, Karl Johan, omkring 1800-talets mitt
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
325.
Byrå med tre lådor, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
326.
Soffa, Karl Johan, Sannolikt Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
327.
Stolar 3st, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
750 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
328.
Nattduksbord, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
329.
Spelbord, Gustavianskt, omkring år 1800
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
330.
Brudkista, allmoge, Delsbo, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
331.
Slagbord, allmoge, 17/1800-tal
332.
Skänk, "Herrgården", Carl Malmsten
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
5 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
333.
Matgrupp 5 delar, "Herrgården", Carl Malmsten för Åfors
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
6 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
334.
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
5 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
335.
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
336.
Konsollbord, Gustaviansk-stil, omkring år 1900
16 00 SEK
17 00 SEK
3 500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
337.
Soffa, senempir, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
338.
Stolar 6st, Gustaviansk-stil, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
4 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
339.
Kista med plant lock, Barock, daterad 1683
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
750 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
340.
Fåtöljer ett par, Alf Svensson, Bjästa
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
341.
Stolar 6st, Edsbyverken, 1950/60-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
1 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
342.
Soffbord, "Frisco", Folke Ohlsson för Tingströms, 1950/60-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
343.
Karmstol, Louis XV, troligen Frankrike, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK