2014-12-07 Julauktion
103
1156
Samtliga utrop
41
94
9
152
61
104
58
106
103
185
21
141
12
52
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
54.
Ljusstakar ett par, snarlika, Barock, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
97.
Ljusstakar ett par, empir-stil, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
850 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
119.
Eldhundar ett par, Louis XVI-stil, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
1 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
126.
Vattentunna i koppar, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
147.
Pingla i mässing, daterad 1834
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
148.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
155.
Emaljerad reklamskylt, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
156.
Emaljerad plåtskylt, Karlit, omkring 1900-talets mitt
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
160.
Fiskbestick 12st, "Nobel", Gunnar Cyrén för Yamazaki
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
176.
Regentlängder 20st, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
184.
Bestickservisdelar 45st, "Thebe", Gense
27 00 SEK
28 00 SEK
950 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
186.
Tesamovar, Gustaviansk-stil, omkring år 1900
217.
Sättugnsplatta, gjutjärn, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
218.
19 00 SEK
20 00 SEK
800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
223.
Ljusstake, Barock, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
231.
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
237.
Kamin i gjutjärn, Gjøvik støberi, No.27
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
238.
Kamin i gjutjärn, Husqvarna no.79
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
3 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
248.
Ljusstakar ett par, Skultuna, No.72, omkring år 1900
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
249.
Ljusstakar ett par, Barock-stil, Skultuna, no.58
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
450 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
254.
Ljusstakar ett par, jugend, 1900-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
266.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
950 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
273.
Draglåsnyckel, 16/1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
950 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
287.
Salutkanon i gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1971
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
294.
Ljusstakar ett par, Empire-stil, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
296.
Kandelaber för tre ljus, smide, Käck & Hedbys smide, Leksand
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
298.
Ljusstakar ett par, Gunnar Andér för Ystad metall, omkring 1900-talets mitt
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
555.
Vinkylare, 1900-talets början
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
556.
Ljusplåt, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
450 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
565.
Skrivset 2 delar, 18/1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
586.
Vattentunna i koppar, 18/1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
589.
Kaffekvarn, Anders Mattsons kafferosteri, Falun, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
598.
Kandelaber i järnsmide, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
850 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
609.
Skeppskompass, Lyth, Stockholm, tidigt 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
630.
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
648.
Bordsspegel, Huseby Bruk, 1800-talets andra hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
649.
Ljusstakar ett par, Grillby no.97
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
657.
Sparbössa i gjutjärn, Creed Moor Bank, 1800-talets slut
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
680.
Brasskärm, 1800-talets slut
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
250 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
692.
Pinglor 2st, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
693.
Gryta i malm, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
694.
Aladåbform med lock, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
706.
Kapsylöppnare, möjligen firma Svenskt Tenn
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
350 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
713.
Bläckställ, Jönköping, omkring år 1900
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
350 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
717.
Brasskärm, 1800-talets slut
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
719.
Ljusstakar ett par, Barock-stil, tidigt 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
724.
Manschettknappsburk, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
550 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
734.
Behållare i mässing, 1800-talets slut
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
850 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK