2014-12-07 Julauktion
94
1156
Samtliga utrop
41
94
9
152
61
104
58
106
103
185
21
141
12
52
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
27.
Golvlampa, Josef Frank för Svenskt Tenn, modell G2326
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
28.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
31.
Taklampa, "Luzette", Peter Behrens för AEG, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
32.
Ljuskrona, barock-stil, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
43.
Lykta i mässing, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
2 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
44.
Bordslystrar ett par, Louis XVI typ, 1800-tal eller äldre
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
14 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
65.
19 00 SEK
20 00 SEK
2 500 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
109.
Kyrkljusstake, Frankrike, 1800-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
113.
Lykta, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
750 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
121.
Kandelabrar ett par, Empire-stil, 19/2000-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
8 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
124.
Ljuskrona, Empire-stil, tidigt 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
127.
Ljuskrona med 12 ljusarmar, Oscariansk, 1800-talets slut
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
128.
Ljuskrona med sex ljuspunkter, Empire-stil, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
6 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
146.
Plafondlampa, Luxus, "Plafo"
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
149.
Taklampa med 12 ljuspunkter, Hans Agne Jakobsson för Markaryd
20 00 SEK
21 00 SEK
7 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
151.
Ljusampel för fem ljus, Empire-typ, 1800-tal
175.
Ljuslykta för fyra ljus, Rokoko-stil, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
2 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
192.
Bordslampa, Bitossi, Italien
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
196.
Bordslampa, 1940/50-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
8 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
200.
Taklampa, firma Svenskt Tenn, modell 2479
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
207.
Kandelabrar ett par, 1800-talets slut
27 00 SEK
28 00 SEK
2 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
213.
Golvfotogenlampa, omkring år 1900
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
219.
Takkrona, Empire-stil, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
220.
Kandelabrar ett par, Oscarianska, 1800-talets slut
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
252.
Vägglampor ett par, Böhlmarks, modell 8662, 1930/40-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
256.
Ljuskrona med sex ljuspunkter, Gustaviansk-stil, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
276.
Taklampa, "PH-5" Paul Henningsen för Louis Poulsen
12 00 SEK
13 00 SEK
1 300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
278.
Ljuskrona, Gustaviansk-stil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
279.
Takkrona, Gustaviansk-stil, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
495.
Bordslampa, 1900-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
497.
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
498.
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
950 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
569.
Golvlampor ett par, Bergbom, 1900-talets andra hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
656.
Bordslampa, Atelje Lyktan, 1900-talets andra hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
662.
Bordslampa, Max Schumacher, Schröeder, Lobenstein, 1930/40-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
689.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
696.
Tomtefigurin med belysning, Heissner, Tyskland
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
714.
Bordslampa, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
500 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
722.
Golvlampa med två ljuspunkter, omkring 1900-talets mitt
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
742.
Taklampa, 1950/60-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
762.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
768.
Ljuskrona, Oscariansk, 1800-talets slut
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
750 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
777.
Takkrona med 12 ljuspunkter, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
350 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
786.
Golvlampa, omkring 1900-talets mitt
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
790.
Bordslampor ett par, 1960/70-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
791.
Bordslampa, Empire, 1800-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
792.
Taklykta med en ljuspunkt, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
798.
Bordslampa i mässing, 1960/70 tal, Nafa
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK