2015-01-04 Månadsauktion
117
1419
Samtliga utrop
43
117
14
260
118
40
34
152
15
125
210
12
11
Partier
169
12
84
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
21.
Ljuskrona, Oscariansk-stil, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
23.
Takkrona, Gustaviansk-stil, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
24.
Kristallkrona med sex ljuspunkter, 1900-talets andra hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
1 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
43.
Plafondlampa, Luxus, "Plafo"
23 00 SEK
24 00 SEK
1 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
49.
Ljuskrona för fem ljus, Barock-stil, Skultuna no.205
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
55.
Ljuskrona med 7 ljuspunkter, 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
2 700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
82.
9 00 SEK
10 00 SEK
1 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
83.
Golvlampa, Nordiska Kompaniet, omkring 1900-talets mitt
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
89.
Ljuskrona för åtta ljus, Oscariansk, omkring år 1900
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
99.
Golvlampor ett par, 1950-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
102.
Skomakarlampa med hiss, 1900-talets början
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
129.
Taklampa med fem ljuspunkter, 1950/60-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
550 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
136.
Taklampa med tolv ljuspunkter, 1900-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
850 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
137.
Kristallkrona med 9st ljuspunkter, Gustaviansk-stil, 19/2000-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
5 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
140.
Takkrona med fem ljuspunkter, 1900-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
148.
Takplafond, troligen Orrefors, 1930/40-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
152.
Takkrona, Rokoko-stil, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
156.
Golvlampa, 1960-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
158.
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
165.
Takkrona med nio ljuspunkter, Barock-stil, 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
166.
Plafondlampa, troligen Orrefors, 1930/40-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
177.
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
450 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
178.
Taklampa, "Bubblan", Carl Fagerlund för Orrefors
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
182.
Bordslampa i kristall, Kosta
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
201.
Takkrona, Barock-stil, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
350 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
207.
Golvlampa, omkring 1900-talets mitt
26 00 SEK
27 00 SEK
250 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
227.
Bordslampa, Skellefteå, 1900-talets andra hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
150 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
244.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
247.
Taklampa med sex ljuspunkter
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
248.
Takkrona för fem ljus, 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
251.
Taklampa med en ljuspunkt, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
850 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
270.
Golvlampa, Nybro no.532, 1950/60-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
272.
Bordslampa, Atelje Lyktan
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
950 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
274.
Bordslampa, Atelje Lyktan
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
275.
Golvlampa med två ljuspunkter, omkring 1900-talets mitt
291.
Bordslampa, Atelje Lyktan
6 00 SEK
7 00 SEK
100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
503.
Bordslampa, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
350 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
504.
Bordslampa i kristall, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
520.
Ljusampel, Karl Johan-stil, tidigt 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
150 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
534.
Takkrona, Venetiansk-stil, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
535.
Taklampa, 1950/60-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
536.
Bordslampa, Monica Backström för Kosta
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
546.
Bordslampa, Empire-stil, ASEA, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
551.
Taklampa med fyra ljuspunkter, 1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
554.
Taklampa med fyra ljuspunkter, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
564.
Bordslampa i porslin, omkring år 1900
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
566.
Taklampa, 1920/30-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
568.
Taklampor ett par, 1950/60-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK