2015-03-29 Månadsauktion
40
1728
Samtliga utrop
40
122
31
289
144
116
65
183
11
159
203
21
10
Partier
201
18
103
10
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
6.
Ölbolle, allmoge, Norge, daterad 1869
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
84.
Svepask med lock, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
1 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
229.
Märktavla, allmoge, daterad 1805
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
263.
Glasögonfodral med glasögon, allmoge, daterat 1831
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
650 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
283.
Skrin med välvt lock, allmoge, Norge, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
1 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
324.
Liten svepask, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
327.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
377.
Skåpdörr, allmoge, Dalarna, daterad 1833
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
450 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
382.
Näverkorg, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
350 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
591.
Laggad hink, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
644.
Pipstånka, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
645.
Mangelbräde, allmoge, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
150 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
648.
Näverkorg, allmoge, dateringar 1828 och 1834
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
350 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
758.
Svarvade dosor med lock 2st, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
250 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
778.
Korg, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
809.
Trämått, allmoge, krönt 1754 m.fl. årtal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
810.
Psalmbokshylla, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
811.
Kryddbesman 3st, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
828.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
829.
Svarvskål, allmoge, Norge, 1900-tal
865.
Hinkar 2st, allmoge, 1800-ta
25 00 SEK
26 00 SEK
600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
868.
Pall, allmoge, 18/1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
350 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
889.
Hink, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
919.
Skrin, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
952.
Svepask med lock, allmoge, daterad 1802
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
965.
Allmoge 2 delar
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
250 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
969.
Rubank, allmoge, 1700-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
150 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
989.
Skrin med plant lock, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
350 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1000.
Syskrin, allmoge-stil, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1005.
Vattentunna, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1096.
Parti lokor och selbågar, 1800-tal
1217.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
350 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1224.
Mangelbräden 2st, allmoge, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1242.
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
350 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1277.
Mangelbräde, allmoge, daterat 1799
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1330.
Svepask, allmoge, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1412.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
250 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1530.
Picknickkorg, tidigt 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1532.
Allmoge 3 delar, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
150 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1734.
Klädhängare, allmoge, 18/1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK