2015-03-29 Månadsauktion
289
1728
Samtliga utrop
40
122
31
289
144
116
65
183
11
159
203
21
10
Partier
201
18
103
10
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
3.
Urna i porfyr, 1800-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
26 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
12.
Väggtelefon, LM Ericsson, Stockholm, tidigt 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
54.
Herophonette, 1800-talets slut
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
108.
Kuvertväska, Hermés, Paris
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
117.
Saltkar i porfyr, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
118.
Saltkar i porfyr, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
950 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
168.
Fiol av Sebastien Vuillaume, Paris, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
19 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
173.
Hänge med infattad gouache, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
190.
Åderlåtare med tillbehör, Albert Stille, Stockholm, 1800-talets slut
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
199.
Dekorpanel, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
3 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
216.
Äldre anatomiplansch
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
220.
Ljusstakar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
3 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
235.
Stringtavla, troligen Bror Bonfils
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
239.
Apparat för elchocks-terapi, 1800-talets slut
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
245.
Kamin i gjutjärn, Örens Mekverkstad Trondheim No.2
16 00 SEK
17 00 SEK
2 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
250.
Krön, Louis XV, 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
251.
Lekhäst, tidigt 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
269.
Moped, Monark, 1970-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
5 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
296.
Stor kniv med slida, "Lapplandskniven", Helle, Norge
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
330.
Bjällerkrans, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
550 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
331.
Bjällerkrans, 18/1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
333.
Stor sjöskumspipa, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
550 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
334.
Dalahäst, omkring 1900-talets mitt
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
450 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
335.
Dalahäst, träskuren och bemålad
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
900 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
344.
Dalahäst, 1900-talets början
384.
Väggtelefon, Bell Telephone Company, USA, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
4 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
387.
Akustisk gitarr, Bjärton
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
520.
Bestickuppsättning, 1900-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
553.
Skinnjacka, Marie Serneholt för Jofama
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
550 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
554.
Skinnjacka, Caroline Roxy för Jofama
17 00 SEK
18 00 SEK
650 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
555.
Älghorn, 12-taggare
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
586.
Stor dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
350 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
588.
Äldre skolplanscher 3st
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
601.
Mynt 13st, Sverige, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
602.
Ringklocka, LM Ericsson, tidigt 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
604.
Vykort i album, bl.a. tidigt 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
611.
Hattar 2st, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
649.
Bokstöd, jugend, tidigt 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
250 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
659.
Garnityr 4 delar, brons, troligen Finland
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
681.
Grammofon, His Masters Voice, 1950-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
692.
Skulptur i bemålad trä, 19/2000-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
695.
Album med vykort från Ornässtugan, bl.a. tidigt 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
704.
Parti 3 delar, 1950/60-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
706.
Bordskanon, Stafsjö Bruk
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
850 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
707.
Teaterkikare, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
716.
Ljusstakar ett par, med porfyr-imiterad bemålning
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
744.
Krön, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
750.
Mixer, Turmix, 1940-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
350 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
...