2015-03-29 Månadsauktion
122
1728
Samtliga utrop
40
122
31
289
144
116
65
183
11
159
203
21
10
Partier
201
18
103
10
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
2.
Takkrona, Gustaviansk-stil, tidigt 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11.
Golvlampa, modell 1842, firma Svenskt Tenn
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
5 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
21.
Taklampa, "Bumlingen", Anders Persson för Atelje Lyktan
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
22.
Bordslampa, "Bumling", Anders Persson för Ateljé Lyktan
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
23.
Taklampa, "Luzette", Peter Behrens för AEG, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
44.
Ljuskrona, Empire-stil, 1900-talets andra hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
50.
Ljuskrona, Barock-stil, omkring 1900-talets mitt
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
51.
Ljusampel, Empire-stil, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
52.
Ljuskrona med åtta ljusarmar, Empire-stil, 1900-talets andra hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
69.
Kandelabrar ett par, Thorshammars Bruk, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
7 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
83.
Bordslampa, Einar Bäckström, omkring 1900-talets mitt
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
86.
Ljuskrona för fem ljus, barock-stil, Skultuna no.205
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
144.
Takfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
950 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
149.
Takampel, Karl-Johan, 1800-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
550 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
176.
Taklampa med pärlfrans, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
196.
Fasadlampa, "Albertslund", Jens Møller Jensen för Louis Poulsen
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
197.
Takkrona, Gustaviansk-stil, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
211.
Bordslampa i stengods, Tobo Triller
17 00 SEK
18 00 SEK
600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
215.
Taklampa, "Bumling", Anders Persson för Atelje Lyktan
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
222.
Taklampa, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
350 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
246.
Taklampa, 1950/60-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
250 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
259.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
262.
Bordslampa, PO Ström för Alsterfors
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
274.
Skomakarlampa med hiss, tidigt 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
278.
Bordslampa, omkring 1900-talets mitt
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
350 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
282.
Vägglystrar ett par, tidigt 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
349.
Bordslampa, 1900-talets början
19 00 SEK
20 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
366.
Taklampa, 1900-talets andra hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
388.
Golvlampa, "Tuben", Atelje Lykten
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
390.
Pärlfranslampa, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
150 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
484.
Golvlampa, 1900-talets andra hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
557.
Fasadlampor ett par, Eljo, 1900-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
350 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
558.
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
250 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
559.
Bordslampor ett par, 1960/70-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
562.
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
567.
Taklampa med en ljuspunkt, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
569.
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
576.
Ljusplåtar ett par, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
594.
Bordslampa, 1960/70-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
596.
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
597.
Vägglampa, Salstads Armaturindustri, 1950/60-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
350 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
608.
Taklampa, Aldo Bernardi
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
613.
Pärlfranslampa, 1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
631.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
633.
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
350 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
641.
Vägglampor ett par, 1960-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
678.
Ljuskrona i järnsmide, Anders Carlsson, Stora Skedvi.
1 00 SEK
2 00 SEK
1 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
685.
Bordslampa, Eyra Industri, 1940/50-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
250 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK