2015-04-19 Månadsauktion
133
1557
Samtliga utrop
27
98
10
258
140
76
37
209
11
133
227
28
Partier
204
85
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
10.
Casoletter ett par, Gustaviansk-stil, Skultuna no.110
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
86.
Kandelabrar ett par, Louis XVI, Frankrike, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
6 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
89.
Ljusstakar ett par, Gustaviansk-stil, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
96.
Ljusstakar ett par, Empire-stil, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
157.
Takampel, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
183.
Aladåbformar 2st, koppar, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
250 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
185.
Takspira i järn, 1800-tal eller äldre
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
196.
Pinglor ett par, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
350 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
252.
Ljusstakar ett par, jugend, 1910/20-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
150 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
253.
Serveringsbricka, tidigt 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
255.
Skrivset 2 delar, omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
750 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
262.
Äldre emaljskylt, "Tvätt-Björnen"
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
271.
Serveringsbricka i koppar, daterad 1922
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
250 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
312.
Ljusstakar ett par, snarlika, Karl Johan, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
315.
Symaskin, Mora mekaniska fabrik no.983, 1865-1877
316.
Brasskydd, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
326.
Kamin i gjutjärn, Aadals Brug
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
327.
Brasskydd, 18/1900-tal
336.
Julgransfot, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
340.
Stort plättlagg i järn, 18/1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
850 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
363.
Vattenkokare, Richard Sapper för Alessi
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
373.
Skålar 4st, Krenit, Danmark
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
650 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
395.
Strösockerskål, jugend, 1900-talets början
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
150 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
399.
Mönsterplåtar från Rörstrand, omkring år 1900
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
511.
Stolar 6st, allmoge samt allmoge-stil, flertalet 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
587.
Vattentunna i koppar, 18/1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
605.
Miniatyrljusstakar 13st, Hans Agne Jakobsson
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
623.
Gryta på tre ben, 18/1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
750 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
664.
Bestickservisdelar 17st, "Ranka", Gense
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
668.
Hink i koppar, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
671.
Serveringsbricka, Monica Backström för Gense
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
675.
Tekanna med värmeställ, Skultuna, tidigt 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
722.
Kittel i koppar, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
729.
Hink i koppar, omkring år 1900
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
737.
Mortlar i mässing 4st, bl.a. 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
738.
Mässing 4 delar, Skultuna, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
250 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
740.
Brasskärm, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
749.
Bordsur, Schweiz, 1920/30-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
752.
Golvkandelaber i smide, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
350 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
797.
Gjutjärnsplatta, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
801.
Tekanna med värmeställ, nysilver, tidigt 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
150 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
823.
Hink i koppar, tidigt 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
843.
Ljusstakar ett par, "Saturnus", Kjell Engman för Gense
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
853.
Gryta i järn, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
855.
Fickursställ, Gustaviansk-stil, tidigt 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
862.
Nysilver 3 delar
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
866.
Metall 3 delar, Stjärn Metall, omkring 1900-talets mitt
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
889.
Bordsurtout, 1900-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
150 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK