2015-04-19 Månadsauktion
27
1557
Samtliga utrop
27
98
10
258
140
76
37
209
11
133
227
28
Partier
204
85
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
8.
Välkomna, allmoge, Dalarna, daterad 1650
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
4 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
23.
Stor knotskål, allmoge, daterad 1814
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
45.
Bolle, allmoge, daterad 1760
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
5 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
58.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1794
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
154.
Fönster med blyspröjs, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
155.
Fönster, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
191.
Skrin, allmoge, daterat 1854
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
203.
Dopsticka, allmoge, daterad 1825
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
210.
Dekorpanel, allmoge, 1800-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
293.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
309.
Träskuren häst, troligen 1900-talets början
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
750 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
345.
Vagnshjul, 1700-tal eller äldre
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
346.
Skrin, allmoge, Hälsingland, daterad 1855
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 900 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
347.
Spatserkäpp, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
375.
Träskuren häst, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
673.
Klädhängare, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
450 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
732.
Laggad burk med lock, allmoge, daterat 1897
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
837.
Rockhuvud, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
846.
Skedholk, allmoge, troligen Jemtland, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
962.
Dekordel, allmoge, Järvsö, Hälsingland
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1038.
Skrin med lock, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1096.
Lykta, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
550 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1205.
Skrin, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
1206.
Skrin, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
350 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1333.
Vägghängare, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
150 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1558.
Skrin med plant lock, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1618.
Allmogeföremål 2st
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK