2015-04-19 Månadsauktion
98
1557
Samtliga utrop
27
98
10
258
140
76
37
209
11
133
227
28
Partier
204
85
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
2.
Takkrona med fyra ljusarmar, Empire-stil, 1900-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
3.
Månskensampel, omkring år 1900
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
14.
Taklykta, troligen Frankrike, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
2 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
20.
Bordsfotogenlampa, Gusum, tidigt 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
29.
Taklampa, 1910-20-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
44.
Bordslampa, funkis, 1930/40-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
53.
Ljuskrona för sex ljus, Barock-stil, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
72.
Bordslampa, ASEA, omkring 1900-talets mitt
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
73.
26 00 SEK
27 00 SEK
800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
92.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
112.
Bordslampor ett par, Art Deco, 1930-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
700 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
113.
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
135.
Bordslampa, Empire-stil, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
350 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
148.
Golvlampa, Eskilstuna, 1950/60-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
900 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
149.
Kandelabrar ett par, 18/1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
150.
Bordslampa, jugend, tidigt 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
450 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
156.
Bordslampa, Japan, Meiji
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
300 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
159.
Takkrona, Empire-stil, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
161.
Taklampa med en ljuspunkt, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
195.
Golvlampor ett par, "Knubbling", Anders Persson för Atelje Lyktan
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
850 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
206.
Kandelabrar 1 par, Empire-stil, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
1 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
213.
Takkrona med fem ljusarmar, Gustaviansk-stil, 19/2000-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
550 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
214.
Taklampa med tre ljuspunkter, Venetiansk-stil, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
350 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
234.
Ljusarmar ett par, Louis XVI-stil, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
249.
Takfotogenlampa, jugend, majolika, tidigt 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
254.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
650 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
257.
Taklampa, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
297.
Taklampa med sex ljuspunkter, 1950/60-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
298.
Vägglampor ett par, 1960-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
334.
Stallykta, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
335.
Takkrona, barock-stil, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
337.
Takkrona, 1900-talets andra hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
339.
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
341.
Kandelaber, Oscariansk, 1800-talets slut
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
342.
Vägglampetter ett par, Barock-stil, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
356.
Takfotogenlampa, omkring år 1900
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
358.
Vägglampa, Le Klint
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
539.
Bordslyster, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
250 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
593.
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
597.
Kandelaber för fyra ljus, Erik Höglund
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
450 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
624.
Taklampa, 1900-talets andra hälft
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
550 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
625.
Utelykta, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
1 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
648.
Bordslampor ett par, 1960/70-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
657.
Taklampor 3st, sannolikt Hans-Agne Jakobsson
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
677.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
696.
Bordslampa, "Tuben", Anders Persson för Atelje Lyktan
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
698.
Ljuskrona, Barock-stil, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
710.
Bordslampa, Art deco, 1930-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK