2015-06-14 Veckoauktion
165
1091
Samtliga utrop
29
51
12
212
72
51
25
90
13
110
165
21
11
Partier
138
82
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
49.
Spegel, Uno & Östen Kristiansson för Luxus, Vittsjö
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
3 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
108.
Spegel, Barock-stil, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
750 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
400.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
5 700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
401.
Sideboard i teak, 1950/60-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
5 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
402.
Klädskåp, jugend, E.Pettersson, Gefle, 1910/20-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
403.
Klädskåp, tidigt 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
404.
Fållbänk, allmoge, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
405.
Köksskåp, 1900-talets början
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
406.
Byrå med två lådor, Louis XVI-stil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
407.
Lådfack med 16 lådor, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
408.
Golvhörnskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
409.
Bord i gjutjärn, Skoglund & Olson, Gefle
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
410.
Etagehylla, troligen Frankrike, omkring år 1900
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
411.
Piedestal i gjutjärn, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
412.
Stolar 4st, allmoge, Leksands-modell, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
413.
Sekretär, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
414.
Caféstolar 5st, omkring 1900-talets mitt
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
415.
Vagga, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
416.
Stolar ett par, "Side Chair", Harry Bertoia, 1950/60-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
417.
Skåp, nyrenässans, omkring år 1900
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
418.
Utdragssoffa, allmoge, daterad 1869
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
850 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
419.
Nattduksbord ett par, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
420.
Vägghylla, 1950/60-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
350 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
421.
Matsalsmöblemang 5 delar, 1960/70-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
422.
Vitrinskåp, Holland, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
423.
Sideboard, Holland, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
250 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
424.
Matsalsmöblemang 7 delar, Holland, 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
425.
Karmstolar ett par, Louis-XVI-stil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
426.
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
427.
Soffa, Louis-XVI-stil, 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
431.
Matgrupp 7 delar, 1900-talets slut
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
432.
Utdragssoffa, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
850 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
433.
Barnfållbänk, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
434.
Pall, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
435.
Vägghylla, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
436.
Stolar ett par, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
437.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
438.
Väggvitrinskåp, Rokoko-stil, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
750 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
439.
Nattduksbord, Nyklassicistisk-stil, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
441.
Fåtölj, "Jetson", Bruno Mathsson
9 00 SEK
10 00 SEK
2 500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
444.
Stolar 4st, allmoge, 18/1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
450 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
445.
Kärlhylla, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
446.
Skänk, 1800-talets slut
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
447.
Fåtöljer ett par, Svante Skogh
5 00 SEK
6 00 SEK
3 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
448.
Soffa, Svante Skogh
21 00 SEK
22 00 SEK
2 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
449.
Fåtölj, "Kolding", Erik Wörts för IKEA, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
550 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
450.
Sekretär, 1950/60-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
451.
Bord, nyrenässans, 1800-talets slut
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK