2015-08-02 Månadsauktion
218
1388
Samtliga utrop
67
85
9
180
85
116
46
98
9
128
218
29
Partier
136
54
115
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
22.
Bordsspegel, omkring 1900-talets mitt
16 00 SEK
17 00 SEK
4 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
33.
Dalahäst, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 700 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
77.
Spegel, Sengustavianskt Stockholmsarbete, daterad 1804
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
5 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
312.
Bordsspegel med låda, delvis 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
325.
Stringhylla, 1950/60 tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
550 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
384.
Spegel, Barock-stil, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
400.
Bockbord, allmoge
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
401.
Väggskåp, allmoge, daterat 1767
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
10 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
403.
Baljfåtöljer ett par, sengustaviansk-stil, omkring år 1900
8 00 SEK
9 00 SEK
11 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
404.
Väggskåp, Barock, 1700-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
405.
Skänkskåp, allmoge, 1700-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
4 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
406.
Väggskåp, senbarock, omkring 1700-talets mitt
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
407.
Dragkista, allmoge, 1800-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
408.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterad 1789
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
4 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
409.
Väggskåp, allmoge, 1800-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
2 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
410.
Vägghörnskåp, allmoge, 1700-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
411.
Bänkskåp, allmoge, Dalarna, 1700-talets slut
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
412.
Säng, Gustaviansk-allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
413.
Soffa, "Hemmakväll", Carl Malmsten
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
414.
Matgrupp 5 delar, "Herrgården", Carl Malmsten för Bodafors
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
415.
Karmstol, Carl Malmsten
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
416.
Cafébord i gjutjärn, Skoglund & Olsson, Gefle
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
417.
Klockskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
418.
Skänk, Gustaviansk-stil, omkring 1900-talets mitt
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
419.
Vägghörnskåp, allmoge barock, 1700-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
420.
Två-sitssoffa, 1900-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
421.
Skänk, 1800-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
422.
Byrå, Rokoko-stil, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
423.
Byrå, Gustaviansk, omkring år 1800
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
4 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
424.
Dagbädd, Art Deco, 1930-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
7 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
425.
Karmstol, Louis XV, Frankrike, omkring 1700-talets mitt
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
426.
Karmstol, Barock, 1700-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
6 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
427.
Skåp, Rokoko-stil, 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
1 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
428.
Soffa och fåtölj, 1950/60-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
1 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
429.
Sideboard, 1950/60-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
430.
Hylla, allmoge, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
431.
Avlastningsbord, Rokoko-stil, "Gamla Sverige", Åmells
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
432.
Vitrinskåp, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
433.
Bord, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
435.
Karmstolar 3st, Grythyttan
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
436.
Bockbord, allmoge, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
437.
Arkivskåp, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
438.
Vikskärm, jugend, tidigt 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
650 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
439.
Trädgårdssoffa, Aggenberg, Stockholm, 1900-talets första hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
7 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
440.
Lampbord, Empire-stil, omkring år 1900
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
4 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
441.
Stolar 4st, sengustaviansk-stil, omkring år 1900
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
442.
Spelbord, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
150 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
443.
Utdragssoffa, 1800-talets andra hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
...