2015-08-02 Månadsauktion
128
1388
Samtliga utrop
67
85
9
180
85
116
46
98
9
128
218
29
Partier
136
54
115
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
13.
Skrivset 3 delar, brons, omkring år 1900
20 00 SEK
21 00 SEK
1 500 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
49.
Välkomma i koppar, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
65.
Vindflöjel i järnsmide, daterad 1766
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
6 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
81.
Ljusstakar ett par, Gustaviansk-stil, Gusum no.29, omkring år 1900
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
94.
Ljusstakar ett par, Barock, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
105.
Ljusstakar ett par, Gustaviansk-stil, Keyser, Västerås, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
108.
Stop i koppar, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
950 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
109.
Tumlare ett par, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
156.
Gryta i malm, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
219.
Kaffelåda, Exelsior Göteborg, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
245.
Gryta i malm, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
254.
Dosa i mässing och agat, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
255.
Dosa med lock, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
256.
Stop i koppar, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
950 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
260.
Barometer, nyrenässans, 1900-talets början
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
261.
Väggljusstakar ett par, Pierre Forsell för Skultuna
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
280.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
750 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
281.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 100 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
290.
Bägare i mässing 2st
292.
Gryta i malm, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
294.
Vaxstapelställ i järn, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
295.
Vaxstapelställ, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
308.
Kalenderdosa, C:Norman, 1787
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
309.
Kalenderdosa, C:Norman, 1787
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
310.
Dosa i koppar, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
324.
Ytterfoder i koppar, Jämtslöjd WB, daterad 1919
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
348.
Stor mjölkkruka i koppar, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
351.
Ljusplåtar ett par, G.Ringström, Gefle, tidigt 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
355.
Kandelabrar ett par, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
360.
Vägglampetter ett par, Pierre Forsell för Skultuna
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
373.
Nattljusstake, Barock, 1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
387.
Stor tratt i koppar, 1800-tal
545.
Ljusstake med solur, 1700-tal
587.
Fruktkorg med hänkel, nysilver, 1930-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
250 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
609.
Stor bulkruka i mässing, Skultuna, 1800-tal
666.
Sockerskrin i nysilver, Empire-stil, omkring år 1900
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
850 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
688.
Fruktkorg i pläter, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
150 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
706.
Sängvärmare i koppar, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
714.
Ytterfoder, barock-stil, 18/1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
650 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
738.
Ljusstakar 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
756.
Mässing 4 delar, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
761.
Bestickuppsättning, "Amsterdam", Nils-Johan
15 00 SEK
16 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
770.
Kaffe och teservis 4 delar, Gustaviansk-stil, tidigt 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
650 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
771.
Kakformar i koppar, mestadels omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
778.
Hink i koppar, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
350 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
782.
Klotformad vas, Carl Einar Borgström för Ystad Metall
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
847.
Parti mortlar
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
854.
Serveringsbricka, Lars Holmström, Arvika, omkring 1900-talets mitt
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
150 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK