2015-08-23 Månadsauktion
63
1628
Samtliga utrop
63
111
234
120
90
71
189
14
133
253
229
19
72
16
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
10.
Kalk, allmoge, Lima, daterad 1812
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
25 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22.
Dopkasse, allmoge, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
5 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
23.
Höghjuling, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
20 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
47.
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterat 1832
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
55.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
77.
Dalahäst, 18/1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
85.
Dalmålning, allmoge, Rättvik, omkring 1800-talets mitt
86.
Ölbolle, allmoge, Norge, daterad 1834
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 900 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
101.
Kniv, allmoge, 17/1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
143.
Ölgås, allmoge, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
31 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
168.
Stånka, allmoge, daterad 1854
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
178.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
850 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
195.
Lekdocka, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
750 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
204.
Knotskål, allmoge, daterad 1861
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
250 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
221.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
224.
Vägghylla, allmoge 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
246.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1811
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
251.
Kasspinne, allmoge, daterad 1776
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
256.
Golvmortel med stöt, allmoge, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
257.
Dubbelskål med lock, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
650 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
266.
Ölgås, allmoge, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
3 800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
269.
Fickursställ, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
275.
Dalahäst samt lekdocka, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
293.
Pall, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
250 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
299.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
850 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
303.
Rotkorg med handtag, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
306.
Målningar på papper ett par, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
4 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
307.
Väggur, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
311.
Burkar med lock 3st, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
150 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
325.
Lisskärra, allmoge, Gagnef, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
343.
Dalahäst, 18/1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
350.
Bandsked, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
650 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
357.
Skäkteträ, allmoge, daterad (18)42
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
376.
Stånka, allmoge, daterad 1843
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
393.
Pipstånka, allmoge, daterad 1834
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
400.
Väggskåp, allmoge, Lima, daterat 1845
26 00 SEK
27 00 SEK
27 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
404.
Fäbodstege, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
6 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
571.
Barnkärra, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
4 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
606.
Trämått, allmoge, krönt 1863
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
644.
Korg, allmoge, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
645.
Knotskål samt svarvskål, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
721.
Korg, allmoge, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
722.
Brödkorg, allmoge-stil, Norge, 1900-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
723.
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
742.
Dörrar 2st, allmoge, 1700-talets slut
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
743.
Paneler ett par, allmoge, 1700-talets slut
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
744.
Krön till skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1787
9 00 SEK
10 00 SEK
800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
790.
Stånka, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK