2015-10-04 Månadsauktion
85
1853
Samtliga utrop
85
125
23
296
146
67
54
276
192
282
18
Partier
176
18
79
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
1.
Dalahäst, 18/1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
26 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
16.
Träskuren häst, allmoge, 1800-tal
17.
Ölgås, allmoge, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
4 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
23.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1821
8 00 SEK
9 00 SEK
800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
24.
Skopa, allmoge, 1800-tal
25.
Skopa, allmoge, 1800-tal
26.
Ljusstake, allmoge barock, 1800-talets första hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27.
Supsked, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
38.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
39.
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
56.
Knotskål, allmoge, daterad 1871
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
60.
Träskuren häst, troligen tillverkad av Jones Anna, Dalafloda, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
11 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
66.
Svepask, allmoge, Rättvik, 1800-talets första hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 300 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
68.
Skedar i trä 6st, allmoge, 1800-tal
102.
Skrivpulpet, allmoge, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
105.
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
650 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
138.
Svarvskålar 2st, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
139.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
140.
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
141.
Knotskål med snibbar, allmoge, daterad 1875
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
157.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
187.
Burk med lock, allmoge, Lima, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
450 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
205.
Pall, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
232.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
150 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
248.
Klädhängare, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
305.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1835
13 00 SEK
14 00 SEK
300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
336.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
650 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
337.
Köttkrok, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
359.
Dopkasse, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
360.
Skrin, allmoge, 16/1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
363.
Besman samt kryddbesman, 5 delar, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
750 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
389.
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
450 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
398.
Bröllopsgåva, allmoge, daterat 1850
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
417.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, 1700-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
1 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
454.
Kista, allmoge, daterad 1835
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
487.
Bänkar 2st, allmoge, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
570.
Brandhink, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
950 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
573.
Ostform, allmoge, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
150 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
600.
Trämått 2st, 1 liter respektive 5 liter, krönta 11 samt 16
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
612.
Dörrar ett par samt dörrspegel, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
639.
Allmoge 2 delar, troligen Hälsingland, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
641.
Laggad hink med lock, allmoge, daterad 1876
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
642.
Svepask, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
643.
15 00 SEK
16 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
644.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
150 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
645.
Svepask med lock, daterad 1864
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
450 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
664.
Bokstöd, allmoge, daterat 1810
20 00 SEK
21 00 SEK
200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
666.
Mjäde, 18/1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
450 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK