2015-10-25 Månadsauktion
358
1965
Samtliga utrop
73
117
31
358
166
145
80
189
24
201
255
13
193
18
91
11
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
2.
Äldre modellskepp, "Siglo XIX"
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
4.
Dalahäst, 1920/30-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
5 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
9.
Snushund, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
2 100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19.
Brevpress i blybergsporfyr, 18/1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
20.
Dalahäst, Oskar Nisser, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
21.
Rättvikshäst, John Gudmunds, omkring 1900-talets mitt
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
6 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
26.
Väggkonsoll, rokoko, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
2 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
45.
Kassakvittolåda, Kooperativa, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
54.
Polyphon, omkring år 1900
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
58.
Fönster ett par, 17/1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
74.
Transcheringsbestick ett par, omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
90.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
100.
Dalahäst, 1900-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
102.
Dalahäst, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
103.
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
120.
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
121.
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
122.
Bornhäst, John Gudmunds, omkring 1900-talets mitt
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
250 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
123.
Plånbok, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
132.
Karta av Johann Baptiste Homann, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
145.
Väggtelefon, LM Ericsson, Stockholm, 1900-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
146.
Sockel i blybergsporfyr, 1800-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
149.
Kartong med pins, "Vm-stjärnor", 1950-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
8 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
152.
Reklamskylt med belysning, Longines, 1960/70-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
156.
Eldhundar ett par, Frankrike, Louis XVI-stil, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
6 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
179.
22 00 SEK
23 00 SEK
1 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
197.
Modellskep, 1900-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
211.
Vas i chamotterat stengods, Gunnar Nylund för Rörstrand
3 00 SEK
4 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
224.
Äldre skolplansch, "Nyttoväxter"
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
239.
Grammofon, 1910/20-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
850 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
250.
Träskuren häst, 18/1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
251.
Äldre trähäst
4 00 SEK
5 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
271.
Teaterkikare 2st, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
300.
Träskuren och bemålad ko, 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
302.
Lådfack, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
312.
Akustisk gitarr, Levin
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
315.
Kompass i trälåda, tidigt 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
325.
Väggappliquer ett par, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 500 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
336.
Stor dalahäst, 1900-talets andra hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
1 900 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
346.
Vandringsstav, Norra Sverige, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
357.
Äldre skolplansch, "Svamptavla III", P.A.Norstedt & söner
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
350 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
360.
Stor dalatupp
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
750 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
363.
Fönster med karm, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
450 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
365.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
377.
Kryddhylla, omkring 1900-talets mitt
9 00 SEK
10 00 SEK
750 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
385.
Kedja med hängen
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
399.
Träskuren häst, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
548.
Väggtelefon, LM Ericsson, 1900-talets början
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
750 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
...