2015-11-15 Månadsauktion
218
2088
Samtliga utrop
53
108
16
365
171
219
95
176
21
218
230
23
250
27
103
12
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
2.
Supsked, Barock, 16/1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 700 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3.
Skrivset 5 delar, jugend, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
4.
Kandelabrar ett par, Skultuna Bruk, no.9, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
11.
Ljusstake, Barock, 16/1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 100 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
13.
Resebestick ett par, Barock, 1700-talets början
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
4 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
16.
Plåtmynt, 1 daler silfmynt, 1746
27 00 SEK
28 00 SEK
4 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
19.
Ljusstakar ett par, Skultuna, no.92
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
22.
Ljusstakar 1 par, barock, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
850 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
29.
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
4 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
30.
Skrin med lock, troligen tillverkad hos O.F. Richmans verkstäder, Falun, 1800-talets första del
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
42.
Draglås med nyckel, 16/1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
53.
Spegel, 1700-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
7 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
67.
Kandelaber för tre ljus, s.k. tuppljusstake
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
74.
Rundkamin, Gjøvik Støberi no.25
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
6 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
79.
Kandelaber för tre ljus, Käck & Hedby
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
87.
Regentlängd 20 delar, 18/1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
90.
Kandelabrar ett par, omkring år 1900
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
3 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
96.
Kandelaber för fem ljus, troligen Frankrike
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
99.
Ljusstakar ett par, Frankrike, Louis XV, 1700-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
3 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
139.
Ljusstakar ett par, Gustaviansk-stil, Karl Kaijser, Västerås
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
700 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
144.
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
148.
Kanna i koppar, krönt 1805
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
150.
Ymnighetshorn, 1800-talets slut
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
153.
Ljusstake, Barock, 1600-talets andra hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
22 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
158.
Stop i koppar, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
171.
Form i koppar, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
172.
Sockerkaksform i koppar, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
850 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
178.
Grytkrok i smide, 17/1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
179.
Mortlar med stöt 4st, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
227.
Kandelabrar ett par, jugend, 1900-talets början
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
950 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
235.
Bultlås i järnsmide, 1700-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
242.
Bultlås i smide, 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
276.
Draghandtag i smide, 16/1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
1 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
280.
Prakturna, daterad 1906
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
281.
Byst i bemålad i järn, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
283.
Skål på fot, Ystad Brons, 1930-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
321.
Ljusstakar ett par, Skultuna, no.20, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
322.
Ljusstakar ett par, Barock-stil, Skultuna, no.57
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
336.
Bordsspegel, Huseby Bruk, 1800-talets andra hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
352.
Ljusstake, troligen England, 1500-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 900 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
371.
Bestickservisdelar 95st, nysilver, modell Olga
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 900 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
373.
Ljusstakar 3st, 17/1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
374.
Ljusstake, Barock, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
900 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
375.
Ljusstakar ett par, Karl Johan, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
376.
Dubbelstake, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
391.
Kandelabrar ett par, J.H.Lagerstedt, Eskilstuna
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
394.
Kandelaber i smide och glas, Boda
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
488.
Vitrinskåp, 1900-talets andra hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
...