2015-11-15 Månadsauktion
23
2088
Samtliga utrop
53
108
16
365
171
219
95
176
21
218
230
23
250
27
103
12
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
28.
Noh-mask, Japan, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 000 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
246.
Skålfat, Kina, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
256.
Figuriner 4st, Kina, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
361.
Fat 3st, Kina, 1700-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
388.
Skål på fotring, Kina, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
150 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
571.
Träsnitt, Japan, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
603.
Tripodurna, Kina, 1900-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
604.
Tallrikar 2st, Kina, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
697.
Skålar på fot 2st, Kina, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
250 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
720.
Sejdel i porslin, Kina, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
739.
Träsnitt, Japan, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
757.
Tallrik, Kina, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
838.
Ikon, Ryssland, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
550 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
925.
Tallrikar 2st, Kina, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
250 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1055.
Vas, troligen Persien, antik
19 00 SEK
20 00 SEK
1 500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
1062.
Skål, troligen mellanöstern
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
250 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1104.
Målning, Japan, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
900 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1130.
Tvålkopp, Kina, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1407.
Skulpturer i soapsten 3st, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1414.
Trämask, orientalisk, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1649.
Dolk med slida, orientalisk, 1900-tal eller äldre
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1675.
Skulptur i trä, orientalisk, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1864.
Porslin 3 delar, Kina
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK