2015-11-15 Månadsauktion
108
2088
Samtliga utrop
53
108
16
365
171
219
95
176
21
218
230
23
250
27
103
12
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
23.
Kandelaber i mässing, Firma Svenskt tenn, Stockholm
3 00 SEK
4 00 SEK
1 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
25.
Takkrona med sex ljusarmar, Barock-stil, 1900-talets början
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
5 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
36.
Ljuskrona för för sex ljus, s.k. Bergsmanskrona
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
2 400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
40.
Taklampa, "Semi pendel", Claus Bonderup & Thorsten Thorup, Danmark
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
41.
Månskensampel, 1800-talets slut
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
44.
Lykta, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
56.
Ljuskrona med fyra ljusarmar, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
70.
Bordslampa, funkis, omkring 1900-talets mitt
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
75.
Takplafond, "Plafo", Luxus
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
80.
Kristallkrona med sex ljusarmar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
82.
Bordslampa, Gunnar Nylund för Rörstrand
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
103.
Takampel, delvis Empire, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
950 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
181.
Ljuskrona, troligen England, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
187.
Vägglampa med saxfäste, omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
1 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
195.
Takkrona, Oscariansk, 1800-talets slut
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
208.
Golvlampa, 1950/60-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
212.
Bordslampor ett par, Lindshammar
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
213.
Lykta med väggfäste, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
224.
Jordglob med belysning, Columbus, omkring 1900-talets mitt
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
228.
Taklampa, Art Deco, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
300 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
237.
Elljusstake, "Titus", Boström Original
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
245.
Bordslampor ett par, Falkenberg Belysning, 1960/70-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
750 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
254.
Bordslampa, Kastrup, Danmark, 1960-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
250 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
272.
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
278.
Vägglykta med fäste, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
2 100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
309.
Ljuskrona, 1920/30-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
326.
Taklampa, jugend, Böhlmarks, troligen Alice Nordin
24 00 SEK
25 00 SEK
1 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
330.
Vägglampor ett par, Omi, 1950/60-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
369.
Bordslampa, Monica Backström för Boda
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
599.
Golvlampa, ASEA, 1950/60-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
615.
Lykta i mässing, 1800-tal
632.
Vägglampa, PeFeGe, omkring 1900-talets mitt
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
644.
Taklampa, Werner Schou för Coronell Electro
5 00 SEK
6 00 SEK
450 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
676.
Taklampa i halmarbete, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
686.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
950 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
694.
Betjäntlykta i plåt, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
710.
Taklampa, 1940-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
740.
Taklampa med en ljuspunkt, 1900-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
450 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
748.
Ljuskrona i barock-stil, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
450 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
837.
Vägglampor ett par, Bergboms, 1950/60-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
862.
Vägglampetter ett par, Barock-stil, 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
868.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
872.
Taklampa, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
886.
Vagnslyktor ett par, 1900-talets andra hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
916.
Vägglampa, Hans-Agne Jakobsson för Markaryd, 1950/60-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
917.
Bordslampa, Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
918.
Bordslampa, Atelje Lyktan, 1960/70-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
250 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
950.
Taklampa, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK