2015-12-06 Månadsauktion
89
2162
Samtliga utrop
89
147
25
419
151
113
68
138
17
250
269
12
298
19
123
15
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
12.
Dopkasse, allmoge, daterad 1866
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
25.
Dörr, allmoge, troligen Hälsingland, 1800-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
9 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
28.
Skrin, allmoge, Dalarna, daterat 1851
86.
Dalahäst, 1900-talets början
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
95.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
96.
Dalatuppar 2st, omkring 1900-talets mitt
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
550 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
166.
Bröllopsmålningar på papp, ett par, daterade 1834
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
188.
Slafat, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
450 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
189.
Stånka, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
950 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
206.
Knotskål med handtag, allmoge, daterad 1777
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
218.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1855
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
219.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
450 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
221.
Tobaksburk med lock, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
950 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
224.
Vattenflaska, allmoge, daterad 1865
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
232.
Soldtacka samt Dalagris, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
244.
Knotskål, allmoge, daterad 1850
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
252.
Vattenflaska, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
253.
Snusdosor 3st, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
750 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
254.
Slafat, allmoge, daterad 1847
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
750 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
257.
Smörform, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
296.
Trätallrikar, allmoge, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
302.
Parti dagsverksstickor, m.m., 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
6 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
321.
Stor knotskål, allmoge, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
850 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
333.
Ostform, allmoge, daterad 1839
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
364.
Bockbordsbom, allmoge, daterad 1828
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
367.
Kista med välvt lock, allmoge, Lima, daterad 1833
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
567.
Mangelbräde, allmoge, daterat 1851
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
568.
Lokor ett par, allmoge, 1700-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
613.
Dalmålning på väv, 18/1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
670.
Lykta, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
250 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
671.
Stånka, allmoge, daterad 1860
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
672.
Skäktkniv, allmoge, daterad 1850
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
674.
Vävlunor ett par, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
706.
Skrin med lock, allmoge, Jämtland, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
709.
Ostform, allmoge, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
730.
Stor låda med skjutlock, allmoge, daterad 1843
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750.
Skrivpulpet, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
350 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
785.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
794.
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
795.
Skrin, allmoge, 17/1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
150 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
815.
Ostformar 2st, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
816.
Rotarbeten 2st, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
350 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
817.
Pipstånka, allmoge, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
848.
Bakstycke till släde, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
863.
Laggad butt, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
150 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
864.
Laggade kaggar 2st, allmoge, 1800-tal
867.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
907.
Rockhuvuden 2st, allmoge, daterade 1808 respektive 1812
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK