2015-12-06 Månadsauktion
147
2162
Samtliga utrop
89
147
25
419
151
113
68
138
17
250
269
12
298
19
123
15
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
8.
Arm till lykta, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
20.
Ljusampel, Louis XVI-stil, troligen Ryssland, 1800-talets slut
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
12 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
32.
Ljuskrona s.k. Bergsmanskrona, Bob Thunell Falun, 1988
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
5 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
41.
Ljuskrona för sex ljus, Oscariansk, 1800-talets slut
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
44.
Industrilampa, "Midgard", 1940/50-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
100.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
101.
Ljusampel, Empire-stil, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
122.
Bordslampa i tenn, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
129.
Bordslampa, Art Deco, 1930/40-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
136.
Takfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
650 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
145.
Ljuskrona, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
148.
Ljuskrona, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
156.
Takkrona, Louis XVI-stil
187.
Taklampa, "Bumling", Anders Persson för Ateljé Lyktan
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
196.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
201.
Bordslampa, 1920/30-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
202.
Golvlampa, 1950/60-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
205.
Golvfotogenlampa, omkring år 1900
223.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
231.
Takkrona med sex ljusarmar, Empire-stil, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
235.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
249.
Skrivbordslampa, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
900 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
251.
Bordslampa, Rörstrand
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
265.
Elljusstake, "Titus"
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
304.
Industrilampa, Triplex, omkring 1900-talets mitt
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
311.
Skomakarlampa med hiss i mässing
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
312.
Skomakarlampa med hiss i porslin
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
315.
Fasadlykta, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
1 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
370.
Bordsfotogenlampa, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
371.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
377.
17 00 SEK
18 00 SEK
400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
583.
Bordslampa, Lindshammar, 1960/70-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
584.
17 00 SEK
18 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
604.
Vagnslyktor ett par, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
623.
Golvlampa, 1950/60-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
624.
Golvlampa, 1950/60-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
635.
Lanternor i koppar 2st, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
645.
Fönsterlampa, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
250 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
673.
Ljuskrona för fem ljus, Barock-stil, Skultuna
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
677.
Bordslampa, Bergboms, 1960/70-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
681.
Vägglampa, Luxus, 1950/60-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
685.
Golvlampa, "Elidus Kuben", Hans-Agne Jakobsson för Markaryd
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
350 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
692.
Bordslampa, majolika, omkring år 1900
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
695.
Bordsfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
450 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
700.
Bordslampa, 1960/70-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
650 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
711.
Bordslampa, Italien, 1900-talets andra hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
715.
Vägglampor ett par, Hemi Klot III
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
722.
Takampel med sex ljusarmar, Empire-stil, 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK